لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۹

رئیس‌جمهوری اوکراین: روسیه در مورد سقوط هواپیمای مالزی در دونباس بسیار دروغ گفت


در پی صدور رای دادگاهی در هلند در مورد سقوط یک هواپیمای مالزی که در سال ۲۰۱۴ در دونباس رخ داد، رئیس‌جمهوری اوکراین پیامی ویدئویی منتشر کرد.

ولودیمیر زلنسکی گفت: «روز پنج‌شنبه تصمیم بسیار مهمی در هلند گرفته شد، حکمی در مورد قاتل‌هایی که هواپیمای بوئینگ مالزی را در سال ۲۰۱۴، در آسمان دونباس منهدم کردند،
روسیه در مورد این فاجعه بسیار دروغ گفت، اما اکنون حقایق اصلی ثابت شده‌ است.»

او افزود:«حالا آن متهمان محکوم شده‌اند و این اقدام، مبنایی را برای محکومیت مرتکبین در سطوح بالاتر نیز فراهم خواهد کرد، یعنی در مورد کسانی که مسئولیت کامل جنایت تجاوز به اوکراین را برعهده دارند.»

رییس جمهوری اوکراین تصریح کرد: «بدون انجام چنین محاکمه‌ای، محافظت از جهان در برابر تکرار جنگ‌هایی مانند جنگ روسیه در اوکراین، غیرممکن است و اگر روسیه تمام خسارات ناشی از تجاوز به اوکراین را جبران کند و اگر همه قاتلان و شکنجه‌گران محکوم شوند، یک قدم بسیار محکم برای صلح پایدار برداشته خواهد شد.»

دادگاهی در هلند روز پنجشنبه ۲۶ آبان دو مرد روس و یک جدایی‌طلب اوکراینی هوادار روسیه را به جرم سرنگون کردن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی در سا‌ل ۲۰۱۴ به حبس ابد محکوم کرد.

دادگاه به این نتیجه رسیده است که این سه نفر در انتقال یک موشک‌انداز روسی مدل «بوک» که در سرنگونی هواپیما به‌کار رفته مشارکت داشته‌اند، هرچند به‌شخصه موشک را شلیک نکردند.

هر سه مجرم این پرونده در حال حاضر متواری هستند و گمانه‌زنی‌ها حاکی است که احتمالا جایی در روسیه پنهان شده‌اند. استرداد این افراد از سوی روسیه بسیار بعید به نظر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG