لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

شش وزیر زن در کابینه جدید دولت لبنان؛ زینت عکر، نخستین وزیر دفاع زن در جهان عرب


کابینه جدید دولت لبنان، شش وزیر زن دارد، خانم عکر نفر سوم از سمت چپ است.
کابینه جدید دولت لبنان، شش وزیر زن دارد، خانم عکر نفر سوم از سمت چپ است.

در کابینه جدید دولت لبنان، نام زینت عکر توجه رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده است؛ او نخستین وزیر دفاع زن در لبنان و جهان عرب است.

خانم عکر یکی از شش زنی است که به کابینه حسان دیاب، نخست وزیر جدید لبنان، راه پیدا کرده است. او همچنین معاون نخست وزیر این کشور است.

پس از کناره گیری سعد حریری در پی فشار و اعتراض های خیابانی نسبت به وضعیت اقتصادی، حسان دیاب، وزیر پیشین آموزش و پرورش و نامزد مورد حمایت حزب الله لبنان، سمت نخست وزیری را در دست گرفت و کابینه خود را تشکیل داد.

خانم عکر از یک خانواده مسیحی ارتودوکس است و پیشینه نظامی ندارد. او از سوی فراکسیون «لبنان القوی»، که ریاست آن را جبران باسیل، داماد میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و پایه گذار «جنبش میهنی آزاد» بر عهده دارد، نامزد تصدی منصب وزارت دفاع شد.

زینت عکر دانش آموخته دانشگاه «آمریکایی لبنانی» بیروت است و مدرک کارشناسی در رشته علوم اجتماعی و مدیریت بازرگانی دارد.

جواد عدره، همسر خانم عکر، سرمایه‌گذار مشهور لبنانی و مدیر شرکت «اطلاعات بین المللی»، از شرکت‌های بزرگ نظرسنجی در لبنان، است.

در لبنان، ارتش در اختیار وزیر دفاع نیست و مسئولیت وزیر به نهادهای وابسته به این وزارتخانه محدود می شود. وزیر دفاع لبنان، عضور شورای عالی دفاع این کشور است، ولی عضو شورای ارتش نیست.

خانم عکر در توییتر نوشت که برای از بین بردن فساد و ایجاد تغییر تلاش خواهد کرد. او از مردم خواسته است تا او را مسئول بدانند و چگونگی برآمدن او از پس مسئولیت‌هایش را زیر نظر داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG