لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

يونسکو جايزه آزادی مطبوعات را غياباً به احمد زيد آبادی اهدا کرد


يونسکو جايزه آزادی مطبوعات را غياباً به احمد زيد آبادی اهدا کرد
يونسکو جايزه آزادی مطبوعات را غياباً به احمد زيد آبادی اهدا کرد

يونسکو جايزه آزادی مطبوعات را غياباً به احمد زيد آبادی اهدا کرد

جايزه آزادی مطبوعات سازمان يونسکو طی مراسمی در واشنگتن بطور غيابی به احمد زيد آبادی اعطا شد.
احمد زيد آبادی، دبير کل سازمان دانش آموختگان ايران اسلامی، بعد از انتخابات خرداد ۸۸ بازداشت و به زندان، تبعيد، و محروميت از فعاليت سياسی محکوم شد.
سوم ماه مه، سيزدهم ارديبهشت، روز جهانی آزادی مطبوعات. است. سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی سازمان ملل متحد – يونسکو -- هر سال در اين روز مراسمی برگزار می کند. آمريکا امسال برای اولين بار، ميزبان اين مراسم بود که در باشگاه ملی مطبوعات در واشنگتن برگزار شد.
جايزه جهانی آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۱ از طرف سازمان يونسکو و به ياد گيرمو کانو، به احمد زيد آبادی، خبرنگار ايرانی در زندان، داده شد.
گيرمو کانو، خبرنگار کلمبيايی، سردبير روزنامه معتبر ال اسپکتادور بود. او که از دخالت مافيای مواد مخدر در سياست، به شدت انتقاد می کرد، مقابل دفتر روزنامه به قتل رسيد. سازمان يونسکو، هر سال به ياد گيرمو کانو، از يک خبرنگار بين المللی که در راه آزادی مطبوعات تلاش زيادی کرده، تقدير می کند.
ايرينا بوکووا، دبيرکل يونسکو، جايزه را به صورت نمادين به احمد زيد آبادی اهدا کرد. دبير کل يونسکو گفت: «او مظهر آزادی بيان است، با عزمی راسخ، تلاشی بی وقفه، و خصوصا شجاعتی عميق. ما منتظر روزی هستيم که احمد زيد آبادی و تمام همکارانش آزاد شوند و تا آن روز، در کنار او، همسرو سه فرزندش ايستاده ايم.»
آنا ماريا بوسکت ده کانو، همسر گيرمو کانو، متذکر شد که شرايط برای خانواده بسيار مشکل است و گفت: «ما به احمد زيد آبادی افتخار می کنيم؛ خانواده اش به او افتخار می کنند؛ ما به يادشان هستيم.»
کتی کلوين، مدير بنياد سازمان ملل در واشنگتن، از برگزار کنندگان مراسم، می گويد نکته مهم اين است که جايزه به کسی تعلق گرفته که به خاطر ابراز عقيده اش، در زندان است و توضيح می دهد: «حتی نمی تواند اينجا باشد که جايزه اش را دريافت کند، فقط به اين خاطر که در کشور خودش، عقيده اش را بيان کرده، و بعد از يک انتخابات، نظرش را گفته است.»
در پايان مراسم، هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، در پيامی ويديويی به احمد زيد آبادی تبريک گفت و تاکيد کرد اينکه او اينجا نيست تا جايزه خود را دريافت کند، به خودی خود گويای وضعيت اوست.
احمد زيد آبادی، روزنامه نگار و دبير کل سازمان دانش آموختگان ايران اسلامی، بعد از انتخابات رياست جمهوری خرداد ۸۸ بازداشت شد. او به جرم تبليغ عليه نظام و تشويش اذهان عمومی، به ۶ سال زندان، ۵ سال تبعيد، و محروميت دائم العمر از هرگونه فعاليت سياسی، محکوم شد.


XS
SM
MD
LG