لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۶

ظواهری: از تولد در یک خانواده مرفه تا یک تروریست تحت تعقیب


ظواهری: از تولد در یک خانواده مرفه تا یک تروریست تحت تعقیب
ظواهری: از تولد در یک خانواده مرفه تا یک تروریست تحت تعقیب

ایمن محمد ربیع الظواهری، رهبر جدید شبکه تروریستی القاعده، در خانواده ای مرفه در مصر متولد شد، اما تجربه های زندگی او را به یک تروریست اسلامی افراطی ترسناک تبدیل کرد.

ظواهری جراح است، ولی یک خط ایدئولوژیکی افراطی را بر گزید و اکنون جایگزین اسامه بن لادن می شود که در حمله نیروهای ویژه آمریکا کشته شد.

ظواهری معاون بن لادن بود، با مهارت های سازمانی و تاکتیکی از القاعده حمایت می کرد و نخستین کسی بود که از استفاده از بمب گذاری های انتحاری و ایجاد سلول های مستقل تروریستی پشتیبانی کرد. جهاد او ساده و مشخص بود - تا آنجا که ممکن است بر آمریکا و متحدانش، به ویژه اسراییل تلفات وارد شود.

عقیده بر این است که ایمن الظواهری در جایی در منطقه کوهستانی در نزدیکی مرز افغانستان - پاکستان زندگی می کند، و آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری وی شود ۲۵ میلیون دلار پاداش پیشنهاد کرده است. ظواهری در نوارهای ویدیویی، مرتبا آمریکا را محکوم کرده و می گوید جنگ القاعده تا زمانی که قدرت های غربی «سرزمین های اسلامی» را ترک کنند ادامه خواهد داشت.

ظواهری که در خانواده ای تحصیل کرده در قاهره بزرگ شد، همانند بسیاری از دانش آموختگان جوان مصری، از رفتار با اسلامگرایان در سال های دهه ۱۹۶۰، در حالی که مصر به رهبری جمال عبدالناصر؛ سوسیالیست، به سوی حکومتی شبیه شوروی حرکت می کرد، خشمگین بود. در آن دوران هزاران مظنون براندازی حکومت مصر به زندان افتادند.

ظواهری در حالی که سرگرم گذراندن دوره پزشکی بود، گروه جهاد اسلامی مصر را ایجاد کرد.

وی برای نخستین بار در سال ۱۹۸۰ به پاکستان رفت و در شهر پیشاور با جمعیت هلال احمر برای درمان افغان هایی که در جنگ با سربازان شوروی مجروح شده بودند کار کرد. در همان سال نخستین سفرهای خود را به افغانستان انجام داد.

ظواهری یکی از صدها نفری بود که به دلیل ارتباط با ترور انور سادات رییس جمهوری مصر در سال ۱۹۸۱ محاکمه شد. او تبرئه شد، اما به جرم مالکیت سلاح های غیر قانونی سه سال را در زندان گذراند. پس از آزادی در سال ۱۹۸۴، ظواهری برای حمایت از شورش افغان علیه شوروی ها به پیشاور بازگشت و با بن لادن ارتباط برقرار کرد و به عنوان پزشک شخصی او مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۹۸، ظواهری با بن لادن متحد شد و در مقام معاونت وی قرار گرفت. آمریکا ظواهری را به کمک به سازمان دادن بمب گذاری در سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا در اواخر آن سال متهم می کند.

ظواهری همچنین به ایفای نقش عمده ای در حملات تروریستی سال ۲۰۰۱ به آمریکا، که القاعده مسئولیت آن را از پایگاهش در افغانستان بر عهده گرفت، مظنون است. او زمانی که نیروهای آمریکا چند هفته بعد به افغانستان حمله کردند و حکام ستیزه گر طالبان را که به شبکه تروریستی پناه داده بودند برکنار کردند، همراه با بن لادن مخفی شد.

نفرت ظواهری از آمریکا همچنین شخصی شد: همسر و دست کم سه فرزند او در حمله هوایی آمریکا در ایالت قندهار در دسامبر ۲۰۰۱ کشته شدند.

ظواهری به بازسازی القاعده در مناطق قبیله ای بی قانون در امتداد مرز افغانستان - پاکستان ادامه داد، به چهره جدید شبکه تروریستی تبدل شد و در حالی که بن لادن از نظرها دور شده بود، با صدور بیانیه های صوتی و تصویری از آمریکا انتقاد می کرد.

XS
SM
MD
LG