لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

توئیت برای «پیامبر ایرانی» پس از گلایه عضو زرتشتی شورای یزد


La familia real observa el Trooping of the Colour en Londres en el primero de cuatro días de celebraciones para conmemorar el Jubileo de Platino. 
La familia real observa el Trooping of the Colour en Londres en el primero de cuatro días de celebraciones para conmemorar el Jubileo de Platino. 

چند ساعت پس از گلایه یک عضو زرتشتی شورای شهر یزد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در پیامی در صفحه توییتر خود سالگرد درگذشت زرتشت، پیامبر ایرانی را تسلیت گفت.

پیام وزیر امورخارجه ایران چند ساعت پس از آن نوشته شد که سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، از عدم توجه مسئولان حکومت ایران به این «تنها پیام‌آور ایرانی» گلایه کرد.

نیکنام در توئیتر خود نوشته بود: «پنجم دی ماه سالروز گراميداشت درگذشت تنها پیام‌آور ایرانی، زرتشت است. چند سال پیش که آموزگار کلاس دینی زرتشتیان بودم دانش آموزی از من پرسید که چرا مسئولان میلاد مسیح را تبریک می‌گویند ولی ٢روز بعد برای درگذشت زرتشت پیامی نمی‌دهند؟ من هنوز پاسخ این سوال را نمیدانم.»

تنها چند ساعت پس از این گلایه نیکنام، ظریف اقدام به نوشتن توئیتی درباره زرتشت کرد. علاوه بر او، معصومه ابتکار و حسن یونسی از دیگر دولتمردانی بودند که نسبت به این روز واکنش نشان دادند.

سپنتا نیکنام از اعضای شورای شهر یزد و معتقدان به دین زرتشتی است. شکایت یک نامزد اصول‌گرا نسبت به عضویت او در شورای شهر - به دلیل زرتشتی بودن نیکنام - باعث شد که دیوان عدالت اداری به دلیل مسلمان نبودن عضویت او را برای چند ماه تعلیق کند. مساله‌ای که در نهایت رفع شد و نیکنام به شورای شهر یزد بازگشت.

براساس آماری که در سال ۱۳۹۰ منتشر شد، تعداد زرتشتیان در ایران کمی بیش از ۲۵ هزار نفر است. دین زرتشتی از جمله ادیانی است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده و معتقدان به این دین یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.

در یادداشتی که مرداد سال جاری از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در روزنامه «یو اس ای تودی» منتشر شد، وی اشاره کرد که نابردباری مذهبی رژیم ایران شامل حال مسیحیان، یهودیان، سنی‌ها، بهایی‌ها، زرتشتیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی هم می‌شود که صرفا به آداب دینی‌شان عمل می‌کنند.

ایالات متحده در سال‌های اخیر در گزارش‌های حقوق بشری خود، بارها به نقض گسترده حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG