لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۴

ظریف: نگارش توافقنامه جامع هسته‌ای آغاز شد


محمد جواد ظریف چهارشنبه شب از آغاز نگارش متن توافقنامه جامع هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ خبر داد اما گفت که مذاکرات به سختی پیش می‌رود.

وزیر امور خارجه ایران که از این متن با عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» یاد کرد، تاکید داشت که نگارش آن «با کندی آغاز شده است». او گفت که هنوز اختلافات اساسی وجود دارد اما امیدواریم که کارها پیش برود.

پنجمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ از روز یکشنبه ۲۵ خرداد در وین آغاز شد. دور پیشین مذاکرات، بدون پیشرفت خاصی به پایان رسیده بود و طرفین تلاش‌های دیپلماتیک بسیاری، نظیر دیدارهای دوجانبه، برای نتیجه بخش بودن این دور از مذاکرات انجام دادند.
آنچنان که هیات مذاکره‌کننده ایران و برخی مقامات کشورهای ۱+۵ اعلام کرده‌اند، اختلاف عمده طرفین بر سر تعداد سانتریوفوژهای ایران، میزان غنی‌سازی و نحوه لغو تحریم‌ها است.

ظریف چهارشنبه شب توضیح داد که آغاز نگارش متن توافقنامه به معنای رفع تمام اختلاف‌ها نیست. او گفت: «هنوز اختلافات اساسی داریم، اما نگارش متن را از نقاطی که تفاهم داریم و می توانیم روی کاغذ بیاوریم، شروع کرده‌ایم تا بعد به موارد اختلافی برسیم.»

رییس هیات مذاکره کننده ایران، روند نگارش توافقنامه را «پر مشقت و زمانبر» عنوان کرد و گفت: «آغاز نگارش متن به این معنا نیست که اختلافات تمام شده و به این معنا نیست که ما در موضوعات مهم، تفاوت دیدگاه اساسی نداریم. بلکه به این معناست که با شروع نگارش این موارد را احصا و بعد به آن بپردازیم.»
او توضیح نداد که نگارش متن از چه بخش‌هایی آغاز شده و چه مواردی مورد توافق بوده است اما اظهار امیدواری کرد که با واقع‌بینی و اراده سیاسی، تا ۲۰ جولای (٣۰ تیر) توافق جامع حاصل شود.

مهلت ٦ ماهه توافق موقت ایران و ۱+۵ بر سر برنامه هسته ای ایران، ۲۰ جولای به پایان می رسد و در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات تا آن تاریخ، طرفین باید این مهلت را تمدید کنند.

XS
SM
MD
LG