لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

شهروند لبنانی زندانی در ایران، نامزد انتخابات پارلمانی لبنان شد


نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا که در ایران به اتهام جاسوسی زندانی است، نامزد انتخابات پارلمانی لبنان شد.

ایسنا گزارش کرده است که این شهروند لبنانی نامزد کرسی اهل سنت منطقه طرابلس در پارلمان لبنان شده است.

شعار زکا برای کمپین انتخاباتی خود «آزادی لبنان» است و خواهر او، مهی زکا الیافی، ریاست کارزار انتخاباتی او را به عهده دارد.

نزار زکا شهروند لبنانی مقیم آمریکا و فعال اینترنت آزاد در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقام‌های قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پردخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. او به دعوت دولت حسن روحانی و برای حضور در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود.

ماه گذشته وکیل زکا خبر داده بود که اوبه مدت ۴۰ روز به سلول انفرادی منتقل شده و از سوی بازجویان وابسته به سپاه پاسداران برای «اعتراف اجباری مقابل دوربین» تحت فشار قرار گرفته بود، اما در نهایت حاضر به اعتراف اجباری نشد و دست به اعتصاب غذا زد.

جمهوری اسلامی تاکنون چندین آمریکایی را زندانی کرده است و مقام‌های ایالات متحده ایران را متهم به «گروگان گرفتن» افراد مختلف، از جمله شهروندان آمریکا، کرده و از حکومت ایران خواسته‌اند تا آنها را آزاد کند.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، مایکل وایت و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG