لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

نگرانی های «نازنین زاغری رتکلیف» زندانی بریتانیایی ایرانی بعد شنیدن خبر استعفای وزیر خارجه بریتانیا


همسر زاغری چند باری با بوریس جانسون دیدار داشت.
همسر زاغری چند باری با بوریس جانسون دیدار داشت.

روزنامه ایندپندنت در گزارشی نوشت: نگرانی نازنین زاغری از کنار رفتن بوریس جانسون از مقام وزیر خارجه بریتانیا ناشی از این است که جانشین او چیزی درباره پرونده اش نداند و عملا از منظر اولویت در دولت بریتانیا به نقطه آغاز بازگردد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین، می گوید همسرش از شنیدن خبر استعفای بوریس جانسون شوکه شده بود: «فکر می کنم مضطرب توصیفی منصفانه است. نگران خارج شدن از مسیر، این که سه گام به عقب برگشته باشیم.»

نازنین زاغری به همسرش گفته است: «باورم نمی شود. آن جا چه می گذرد؟ من خیلی نگران ام که ماه ها طول بکشد تا وزیر خارجه جدید پرونده من را مطالعه کند، و بخواهد با ایران ارتباط برقرار کند و سفر جدیدی اتفاق بیافتد، در حالی که در این مدت من این جا انتظار می کشم.»

ریچارد رتکلیف گفت حتی در ایمیلی به بوریس جانسون از تلاش های او در مورد همسرش تشکر کرده است.

آقای رتکلیف می گوید عزم جانسون برای آزادی نازنین گاف قبلی او را جبران کرده بود.

وزیر خارجه پیشین بریتانیا در گفتگویی با قانونگذاران گفته بود که خانم زاغری در ایران به کار آموزش روزنامه نگاران مشغول بود. اما بعد حرف خود را پس گرفت. نهادهای امنیتی ایران از حرف وزیر خارجه بریتانیا برای توجیه زندانی کردن او استفاده کردند.

ریچارد رتکلیف می گوید: «اتفاقات نادرستی به طور علنی رخ داد، اما در عین حال قصدی برای حل مساله وجود داشت، یک تعهد شخصی به این که از هیچ کاری فروگذار نشود.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG