لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

دختر خردسال نازنین زاغری به بریتانیا بازگشت


نازنین زاغری و دخترش گابریلا - آرشیو
نازنین زاغری و دخترش گابریلا - آرشیو

گابریلا زاغری-رتکلیف، دختر نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند بریتانیایی-ایرانی زندانی در تهران، پس از گذشت بیش از سه سال، به بریتانیا بازگشت و به پدرش، ریچارد رتکلیف، ملحق شد.

به گزارش اسکای نیوز، گابریل پنج ساله در حالی به بریتانیا بازگشته است که اکنون به زبان فارسی صحبت می کند و انگلیسی نمی داند. او در کنار پدر بزرگ و مادر بزرگ خود زندگی می کرد تا نزدیک مادر زندانی‌اش باشد تا هر وقت مقامات جمهوری اسلامی اجازه می دادند، بتواند مادر خود را در زندان اوین ببیند.

گابریلا ساعاتی پس از ورود به بریتانیا، روز جمعه ۱۹ مهر، همراه پدرش، در یک کنفرانس خبری در پارلمان شرکت کرد. ریچارد رتکلیف گفت از اینکه دخترش به بریتانیا بازگشته خوشحال است. او اما اضافه کرد مکالمه تلفنی با همسرش که «بسیار ناراحت است» او را دچار «آشفتگی» کرده است.

مقامات امنیتی سپاه در ایران، نازنین زاغری و دختر خردسالش را در سال ۲۰۱۶، هنگامی که قصد داشت پس از دیدار از خانواده به بریتانیا بازگردد، در فرودگاه بازداشت و سپس زندانی کردند.

سپاه پاسداران که پشت بازداشت بسیاری از شهروندان دو تابعیتی است، نازنین زاغری را به جاسوسی متهم کرده است، اتهامی که او و بریتانیا آن را رد کرده اند.

نازنین زاغری در اعتراض به «حکم ناعادلانه» ۵ سال زندان چندین بار به گفته همسرش، دست به اعتصاب غذا زده است.

کشورهای غربی می گویند هدف ایران از بازداشت شهروندان دو تابعیتی و غربی، استفاده از آنها به عنوان مهره در چانه زنی های سیاسی با این کشورها است.

در حال حاضر علاوه بر خانم زاغری، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، و کامران قادری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG