لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

تهدید مذاکرات بین حزب حاکم و اپوزیسیون تونس


یک عضو ارشد حزب اسلامگرای حاکم تونس مخالفان را متهم کرده است که با فراخواندن مردم به اعتراض علیه دولت، سعی دارد در مذاکرات بین دوطرف که قرار است روز چهارشنبه آغاز شود خرابکاری کنند.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، معاون دفتر سیاسی النهضه روز سه شنبه گفت «النهضه و احزاب دیگر با روحیه ای مثبت در تلاش هستند فضا را برای مذاکرات آماده سازند، اما یک سلسله فعالیت های منفی برای از بین بردن همفکری در جریان است.»

تونس از زمان ترور محمد ابراهیمی، قانونگذار اپوزیسیون، که اسلامگرایان افراطی مسئول شناخته شده اند، در یک حالت فلج سیاسی به سر می برد.

بر اساس توافقی که در اوائل اکتبر صورت گرفت، مذاکرات قرار است بین جناح هایی که بشدت با یکدیگر اختلاف دارند انجام گیرد و ظرف یک ماه به استعفای نخستین دولت برگزیده تونس و تشکیل یک کابینه موقت از تکنوکرات ها منجر شود.

تدوین قانون اساسی جدید، اصلاح قوانین انتخاباتی و تعیین یک جدول زمانی برای برگزاری انتخابات جدید، از جمله دیگر مسائلی است که قرار است درباره آنها بحث شود.

اما ائتلافی از احزاب عرفی اپوزیسیون مردم را به برپا کردن تظاهراتی در روز چهارشنبه فراخوانده است و می خواهد دولت به رهبری النهضه بی درنگ کنار برود.

ساعت و مکان تظاهرات هنوز تعیین نشده اما گروه اپوزیسیون که تظاهرات عظیم ضد دولتی را درپی ترور ابراهیمی سازمان داد، امیدوار است جمعیت بزرگی را پس از نیمروز چهارشنبه در مرکز شهر تونس گرد آورد.

اتحادیه حفاظت از انقلاب، یک گروه میلیشای طرفدار دولت، خواهان برپایی تظاهرات رقیب در بامداد در همان محل شده است.

رسانه های تونس روز سه شنبه گقتند تردید دارند مذاکرات بین اسلامگرایان حاکم و مخالفان بتواند به ماه ها بن بست سیاسی پایان دهد.
XS
SM
MD
LG