لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۷

تظاهرات اعتراضی حاميان تيموشنکو در اوکراين


تظاهرات اعتراضی حاميان تيموشنکو در اوکراين
تظاهرات اعتراضی حاميان تيموشنکو در اوکراين

حاميان يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق اوکراين، روز چهارشنبه در پارلمان آن کشور و در محل بازداشتگاه وی در شهر خارکوف دست به تظاهرات زدند. خانم تيموشنکو در حال حاضر در زندان و در اعتصاب غذا به سر می برد.

وکيل مدافع يوليا تيموشنکو می گويد، مسئولان زندان هشدار داده اند شايد وی را مجبور کنند دست از اعتصاب غذا بردارد.

پارلمان اوکراين در کيف و شهر خارکوف، محل نگهداری نخست وزير سابق اين کشور، جايی که وی مدعی است توسط زندانبانها شکنجه می شود، روز چهارشنبه صحنه تظاهرات طرفداران او بود.

يکی از اعضای بلندپايه کميته دفاع از حقوق بشر در اوکراين روز چهارشنبه در ارتباط با اين شايعات خواستار انجام تحقيقات گسترده شد و نمايندگان طرفدار او در پارلمان پرچم بزرگی همراه با تصوير وی در صحن پارلمان نصب کردند.

تيموشنکو مدعی است زندانبانها به شکم او مشت کوبيده و وی را به زور از تختش بيرون کشيده اند. اين گفته ها گرچه از طرف مقامهای زندان انکار شده اما به اين نگرانی دامن زده که اين مسئله مناسبات اتحاديه اروپا و اوکراين را متشنج تر کند.

سرگئی ساس، رهبر جناح طرفدار تيموشنکو در پارلمان می گويد، حزب سياسی آنها احساس می کند زندگی وی در خطر است.

يوليا تيموشنکو، سياستمدار ۵۱ ساله اوکراين، و رقيب اصلی ويکتور يانوکوويچ، رييس جمهوری اين کشور، که از اکتبر سال پيش به جرم سوء استفاده از قدرت به ۷ سال زندان محکوم شده، از روز جمعه، اول ارديبهشت در اعتراض به رفتار زندانبانها دست به اعتصاب غذا زده است.

نينا کارپاچيُيوا، نماينده کميته دفاع از حقوق بشر در پارلمان اوکراين می گويد، يکی از کارمندان وی پس از ملاقات با تيموشنکو تأييد کرده که روی بدن او آثار کبودی وجود دارد.

استفن فوله، کميسر اتحاديه اروپا در امور توسعه، در توئيتر از اين مسئله به عنوان لکه ای دردناک بر چهره اوکراين ياد کرده است.

اتحاديه اروپا اعلام کرده است مادام که تيموشنکو در زندان است، از امضای هرگونه قرارداد سياسی و تجاری با اوکراين خودداری خواهد کرد.

در عين حال سازمان دولتی زندانهای اوکراين روز چهارشنبه گفت، به تيموشنکو تذکر داده شده زندانيانی که از غذا خوردن خودداری کنند تحت قانون خوراندن اجباری، قرار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG