لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۹

مهاجم تیراندازی در ساختمان یوتیوب یک زن ایرانی تبار بود


نسیم نجفی اقدم
نسیم نجفی اقدم

پلیس ایالتی کالیفرنیا مشغول بررسی تیراندازی یک زن ایرانی تبار در ساختمان مرکزی یوتیوب در سیلیکون ولی در جنوب سانفرانسیسکو است.

در این واقعه سه نفر مجروح شدند و زن مهاجم خودکشی کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، نسیم نجفی اقدم، مهاجم ساختمان یوتیوب، یک فعال فضای مجازی ساکن سن دیگو کالیفرنیا بود که یوتیوب را به تبعیض در انتشار ویدئوهایش متهم کرده بود.

انتظار می‌رود پلیس سن برنو به زودی اطلاعات بیشتری را درباره مهاجم، انگیزه او از حمله، و همچنین قربانیانش منتشر کند.

سه شنبه شب ۱۴ فروردین، سخنگوی بیمارستان سانفرانسیسکو گفت دو تن از مجروحان زن واقعه تیراندازی مقابل ساختمان یوتیوب در وضع مناسبی به سر می برند و وضع مرد مجروح خیلی حساس است.

کریس دیل، مدیر ارتباطات یوتیوب در این زمینه گفت: «احساس می‌کنیم که یوتیوب و همه کارکنانش قربانی این جنایت‌اند. ما با همه آن‌هایی که از این حمله آسیب دیده‌اند همدردیم و برای خودشان و خانواده‌هایشان دعا می‌کنیم. من همچنین از سرکار باربارینی و بقیه ماموران پلیس سن برونو ممنونم. آنها خیلی سریع و خوب عمل کردند.»

پرزیدنت ترامپ طی پیامی از واکنش سریع نیروهای انتظامی و امدادگران در این واقعه تشکر کرده است.

پلیس «مانتن ویو» شهری در ۴۸ کیلومتری محلی که ساختمان یوتیوب در آن واقع شده است روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت به مسئولان پلیس سن برنو چیزی درباره مکالمات ۱۲ ساعت قبل از حمله در ارتباط با مظنون تیراندازی نگفته بود.

پلیس مانتن ویو گفت، دلیلی برای این کار نداشتیم چون هیچ نشانه‌ای از این که نسیم اقدم بتواند دست به خشونت بزند در دست نبود و هیچ اطلاعاتی هم از جانب پدر او که نشان دهد وی ممکن است اقدام به تیراندازی کند دریافت نشده بود.

این بیانیه در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر این که به پلیس درباره احتمال حمله اطلاع داده شده بود منتشر شده است.

مقام‌های پلیس در بیانیه‌ای که اواخر روز سه‌شنبه منتشر کردند گفتند در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر این که نسیم نجفی اقدم، ایرانی تبار ۳۹ ساله، از هویت مجروحان واقعه مطلع بوده و آنها را می‌شناخته یا مشخصاً آنها را هدف قرار داده است، در دست نیست.

جسد نسیم نجفی اقدم که در پی تیراندازی خودکشی کرد در ساختمان یوتیوب پیدا شد.

یکی از زنان مجروح شده موفق شد فرار کرده خود را به یک رستوران فست فود برساند.

گروه خبری بی اریا (به انگلیسی: Bay Area) از اسماعیل نجفی اقدم، پدر نسیم، نقل کرده که دخترش به دلیل خشم از تبعیض و دریافت نکردن پول از یوتیوب دست به این کار زده است. او به رسانه های محلی کالیفرنیا گفت که به پلیس گفته بود دخترش احتمالا برای اقدامی علیه یوتیوب به ساختمان این مجموعه رفته است.

خانواده او به تازگی به پلیس اعلام کرده بودند که دخترشان ناپدید شده و به تلفن خود پاسخ نمی دهد.

نسیم نجفی اقدم در فضای مجازی خود را متولد ارومیه و بزرگ شده در مهرشهر کرج معرفی کرده بود.

او یوتیوب را به اعمال تبعیض و سانسور به منظور جلوگیری از دیده شدن ویدئوهایش متهم کرده بود. پلیس مشغول تحقیق بیشتر درباره انگیزه‌های این حمله است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG