لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

یوتیوب تئوری‌های توطئه مربوط به شیوع ویروس کرونا را حذف می‌کند


در یک تئوری شایع در مورد شیوع کرونا ادعا شده نسل پنجم شبکه تلفن‌های همراه در گسترش ویروس نقش دارد
در یک تئوری شایع در مورد شیوع کرونا ادعا شده نسل پنجم شبکه تلفن‌های همراه در گسترش ویروس نقش دارد

یوتیوب و دیگر شبکه‌های اجتماعی با تئوری‌های توطئه در رابطه با شیوع ویروس کرونا برخورد می‌کنند.

به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، یوتیوب تعدادی از ویدئوهایی را که در آن ادعا شده بود نسل پنجم شبکه تلفن‌های همراه در گسترش ویروس کرونا نقش دارد، حذف کرده است.

این اقدام پس از پخش زنده مصاحبه با دیوید آیک، تئوریسین مشهور توطئه، صورت می‌گیرد. در این مصاحبه آقای آیک ادعا می‌کند بحران شیوع ویروس کرونا با نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵جی) ارتباط دارد. او می‌گوید در صورتی که این شبکه بتواند «به جایی که آنها می‌خواهند برسد»، زندگی بشر پایان می‌یابد.

برخی از کاربران هنگام پخش زنده در بخش نظرات، خواستار حمله به برج‌های مخابراتی شبکه نسل پنجم شدند. این مصاحبه توسط ۶۵ هزار نفر تماشا شد و یوتیوب، پس از پایان پخش زنده این ویدئو را حذف کرد.

تعدادی از حامیان این تئوری توطئه بر این باورند که فن‌آوری ۵جی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. عده‌ای دیگر نیز معتقدند ویروس از امواج رادیویی این شبکه برای پخش بهره می‌برد.

این در حالی است که امواج شبکه ۵جی فاقد انرژی لازم برای شکستن پیوندهای شیمیایی در «دی ان ای» سلول‌ها و آسیب رساندن به آنها هستند.

آقای آیک همچنین این ادعای نادرست را مطرح کرده است که واکسن‌های ویروس کرونا احتمالا شامل نوعی‌ میکروچیپ خواهند بود که کنترل انسان را آسان‌تر کند.

توئیتر و فیس‌بوک‌ نیز در اقدامی مشابه اعلام کرده‌اند در صورت شناسایی چنین محتوایی آن را حذف خواهند کرد. همچنین توئیتر در بیانیه‌ای از کاربران خواسته تا در صورت مشاهده موارد مشکوک و ادعاهای غیرقابل راستی‌آزمایی، آنها را گزارش دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG