لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

یورگن هابرماس و چارلز تیلور مشترکا برنده "جایزه فلسفه کلوگی" کتابخانه کنگره آمریکا شدند


کتابخانه کنگره آمریکا جایزه یک و نیم میلیون دلاری امسال خود را در حوزه اندیشه و فلسفه به طور مشترک به «یورگن هابرماس» فیلسوف آلمانی و «چارلز تیلور» فیلسوف کانادایی به خاطر اندیشه‌ورزی و نظریه پردازی آنان درباره آنچه که جوامع را منسجم نگاه می‌دارد و نقش انسان در این خصوص، اهدا کرد.

مراسم ششمین دوره اهدای جایزه "کلوگی" شامگاه سه شنبه با حضور دو فیلسوف برجسته فوق و گروه بزرگی از سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا و اندیشه ورزان و فرهنگ‌دوستان آمریکایی در تالار کتابخانه کنگره آمریکا برگزار شد.

فیلمی از مراسم اهدای جایزه است که داوران دلیل انتخاب هابرمارس را ذکر می کنند.

یورگن هابرماس در بخشی از نطق خود در این مراسم، پناهندگی را در شمار حقوق بشر دانست و گفت هرکس که به دلایل سیاسی مورد تهدید قرار گیرد باید بتواند درخواست پناهندگی دهد.

چارلز تیلور نیز در بخشی از سخنانش گفت در جهان مدرن امروز نه تنها ارتباط بلکه مشارکت فعال در رسانه‌ اجتماعی است که افراد را به هم پیوند می‌زند. او گفت: "در این جهان هویت از طریق تعامل ما با دیگران است که تعریف می‌شود."

مرکز جان کلوگی در کتابخانه کنگره آمریکا در شهر واشنگتن جایزه کلوگی را از سال ۲۰۰۳ به روشنفکران فعال در زمینه‌هایی اهدا می‌کند که از سوی کمیته نوبل به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

رئیس ‌کتابخانه کنگره آمریکا در سخنرانی این مراسم گفت هابرماس از جمله فیلسوف‌های اجتماعی بزرگ اروپایی ست که آثارش در ترویج آزادی اندیشه در جهان موثر افتاده اند.

بنا به گزارش کتابخانه کنگره ملی آمریکا آثار فلسفی یورگن هابرماس به بیش از چهل زبان جهان ترجمه و منتشر شده اند.

XS
SM
MD
LG