لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

یوگای ضدجاذبه در لس انجلس


تصویری از کلاس یوگای ضدجاذبه در لس انجلس
تصویری از کلاس یوگای ضدجاذبه در لس انجلس

نوعی تازه از یوگا از سه سال پیش تاکنون در لس انجلس ارائه و تدریس می شود که عمدۀ حرکات آن به آکروبات می ماند.

گونه تازه ای از یوگا به نام یوگای ضدجاذبه به تازگی به جهان معرفی شده و طرفداران بسیاری یافته است. با انجام این نوع یوگا، که به انجام حرکات آکروباتیک می ماند، ورزشکاران با بدنی وارونه نرمشهای یوگا را انجام می دهند؛ به شکلی که مثل تاب خوردن در ننوست.

ورزشکارانی که این نوع یوگا را مرتب تمرین می کنند، آن را برای افزایش انعطاف عضلات بدن - به ویژه پشت و کمر - بسیار مفید تلقی می کنند.

هتر بلر که مربی یوگاست، می گوید انجام حرکات یوگا با بدنی وارونه، به شیوه ای متفاوت با یوگای سنتی، به بدن کمک می کند و به خصوص سبب می شود که نخاع با رهاتر شدن عضلاتش، انعطافی بیشتر پیدا کند.

این نوع یوگا برای ورزشکاران- خصوصاً دونده ها - نیز مفید است و میزان انعطاف زانوهای آنها را بیشتر می کند.

سال گذشته که یک سالن ورزش یوگا در لس انجلس، یوگای ضدجاذبه را برای نخستین بار ارائه کرد، با استقبال گسترده ای مواجه شد که هنوز ادامه دارد، و شمار بیشتری از علاقمندان را به این سالن ورزشی کشانده است. یکی از مربیان این نوع یوگا می گوید که یوگای ضدجاذبه، فارغ از آنکه شخص بدنی قابل انعطاف داشته باشد یا نه، سابقۀ ورزشی داشته باشد یا نه، آسیب دیده باشد یا نه، قابل انجام است. بنابراین برای همۀ علاقمندان مناسب و مفید است.

کریستوفر هریسن - رقصنده و ژیمناست - یوگای ضدجاذبه را ابداع کرده و می گوید این کار را با این انگیزه انجام داده که حتی مادرش نیز بتواند این نوع حرکات را انجام دهد. هریسن می گوید ذات حرکاتی که او ابداع کرده، برگرفته از یوگا هستند؛ به خصوص از این روی که روی ذهن هم تمرکز دارند.

حرکات یوگای ضدجاذبه مستلزم صرف انرژی بسیار است و برخی از آنها به نرمشهایی تشبیه شده اند که بیشتر شبیه حرکات تاب خوردن خفاشها هستند.

از نظر کریستوفر هریسن یوگای ضدجاذبه، مدیتیشن در حال تاب خوردن و حفظ تعادل بدن در فضاست.
XS
SM
MD
LG