لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

کاخ سفيد: سفارت آمريکا در يمن به خاطر امکان حمله القاعده ی يمن بسته شد


عامل بمبگذاری نافرجام در هواپيمای مسافربری آمريکا در روز کريسمس توسط اين گروه القاعده در يمن تعليم ديده است و پرزيدنت اوباما نيز روز شنبه القاعده را صحنه گردان آن واقعه دانست

ايالات متحده آمريکا و بريتانيا روز يکشنبه علت بسته شدن سفارتخانه های خود در يمن را وجود شايعات مربوط به احتمال انجام يک حمله بزرگ توسط گروه القاعده اعلام کرده اند.

از زمان توطئه نافرجام بمبگذاری توسط يک جوان نيجريه ای در هواپيمای مسافربری آمريکا در روز کريسمس، ضرورت مقابله با اين گروه رنگ جدی تری به خود گرفته است. عمر فاروق عبدالمطلب عامل اين بمبگذاری نافرجام به مأموران اطلاعاتی آمريکا گفته است که توسط گروه القاعده در يمن، تعليم ديده است.

پرزيدنت اوباما نيز روز شنبه القاعده را صحنه گردان اين واقعه دانست.

از سوی ديگر، جان برنن، مشاور کاخ سفيد در امور مبارزه با تروريسم در مورد بسته شدن سفارت آمريکا در يمن می گويد، سفارت آمريکا به خاطر وجود شايعاتی در ارتباط با امکان حمله القاعده به داخل صنعا و احتمالاً سفارت آمريکا روز يکشنبه، بسته شد.

ژنرال پتريوس فرمانده کل نيروهای آمريکايی مستقر در عراق و افغانستان نيز روز شنبه اعلام کرد که واشنگتن در سال جاری ميلادی بودجه مربوط به مبارزات ضد تروريستی در يمن را به بيش از دو برابر، افزايش خواهد داد. وی به منظور ايجاد هماهنگی در اين زمينه با دولت يمن روز شنبه با علی عبدالله صالح رئيس جمهوری آن کشور در صنعا، ديدار و گفتگو کرد.

در عين حال وزارت امور خارجه بريتانيا نيز اعلام کرده است با هماهنگی واشنگتن بودجه ای در جهت راه اندازی تشکيلات پليس ضد تروريست در يمن، اختصاص خواهد داد.

بريتانيا همچنين در نظر دارد ميزبانی يک کنفرانس بين المللی در روز ۲۸ ژانويه را بر عهده گيرد. اين کنفرانس قرار است با شرکت مقامهای بلند پايه کشورهای جهان و به منظور بررسی راههای چگونگی مقابله با شکل گيری راديکاليسم در يمن، برگزار شود.

يک سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا علت بسته شدن سفارت بريتانيا در يمن را ملاحظات امنيتی اعلام کرد اما از نوع تهديدی که در يمن احساس می شود، سخنی به ميان نياورده است.

XS
SM
MD
LG