لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

علی عبدالله صالح به يمن بازگشت


علی عبدالله صالح به يمن بازگشت
علی عبدالله صالح به يمن بازگشت

علی عبدالله صالح، رييس جمهوری يمن، روز جمعه پس از سه ماه اقامت در عربستان سعودی که در آنجا برای معالجه جراحات ناشی از سوء قصد نافرجام به جان خود به سر می برد، به يمن بازگشت. ورود آقای صالح به صنعا، پايتخت يمن، در ششمين روز درگيری هايی است که تقريباً صد کشته برجای گذاشته است.

روز پنجشنبه در پنجمين روز از درگیری ها در پایتخت یمن، یک زن بر اثر تیراندازی تک تیراندازان کشته شد. این درگیری ها از روز یکشنبه آغاز شد. شامگاه پنجشنبه، صدای تیراندازی پراکنده در صنعا به گوش می رسید، و از صبح روز جمعه تبدیل به درگیری تمام عیار میان نیروهای وفادار به ريیس جمهوری یمن و مخالفان او شد.

شرکت هزاران نفر در تشیع جنازه ای در پایتخت یمن، مراسمی برای تعدادی از تلفات پنج روز اخیر، که ناشی از درگیری میان ارتشی های وفادار به ريیس جمهوری یمن با مخالفان اوست، از جمله حوادث جاری در يمن هستند.

یکی از وکلای مجلس گفت به باقیمانده های رژیم یمن، بخصوص پسر علی عبدالله صالح، رئیس گارد ریاست جمهوری، می گویم: شما مشتی دزد و آدمکش هستيد، اما نمی توانید اراده مردم را از بین ببرید! شما را به زباله دانی تاریخ می اندازیم، و هشدار می دهم که انتقام در راه است!

شکاف آشکار در ارتش یمن مهمترین ویژگی درگیری های خونین اخیر در پایتخت آن کشورست، و برخوردهای خونین ناشی از این شکاف و اختلاف، حتی بیمارستانی آموزشی بنام «جمهوری» را نیز در امان نگذاشته است.

کارمندان اين بيمارستان در صنعا می گويند: با وجود حمله نیروهای مخالف ريیس جمهوری و صدمات وارده به بیمارستان، در هر شرایطی به کار ادامه خواهیم داد.

روز چهارشنبه نیز دست کم ۵ نفر در حالی بر اثر تیراندازی دو گروه متخاصم در نیروهای نظامی در پایتخت یمن کشته شدند، که روز پیش از آن، به اصطلاح آتش بسی میان دو طرف برقرار شده بود.

درگیری هايی که بین ارتشی های وفادار به رژیم به فرماندهی پسر علی عبدالله صالح، فرمانده گارد ریاست جمهوری و نظامی های مخالف به رهبری ژنرال «محسن الاحمر» در گرفته، یمن را بیش از هر زمان دیگری در شش ماه اخیر به جنگ داخلی نزدیک کرده ست.

XS
SM
MD
LG