لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

تظاهرات در يمن به رغم آمادگی عبدالله صالح برای انتخابات زودرس


تظاهرات در يمن به رغم آمادگی عبدالله صالح برای انتخابات زودرس
تظاهرات در يمن به رغم آمادگی عبدالله صالح برای انتخابات زودرس

روز سه شنبه مراسم نماز عيد فطر در صنعا با تظاهرات عليه دولت يمن همراه بود. بنا به برخی گزارش ها علی عبدالله صالح، رييس جمهوری يمن، با برگزاری انتخابات زودرس در آن کشور موافقت کرده است.

مراسم عيد فطر امسال در پايتخت يمن با سالهای ديگر متفاوت بود. صدها هزار تن در صنعا علاوه بر برگزاری نماز عيد فطر به تظاهراتی مسالمت آميز عليه دولت دست زدند.

اين تظاهرات يک روز پس از آن برگزار شد که خبرگزاری دولتی يمن گزارش داد علی عبد الله صالح متعهد به برگزاری انتخابات زودهنگام رياست جمهوری است.

اما مردم يمن شعاری که طی ماه های اخير داده اند را تکرار می کنند و خواستار کناره گيری فوری عبدالله صالح هستند.

محمد العسل، تظاهرکننده يمنی، می گويد: ما می خواهيم به علی عبدالله صالح بگوييم که ديگر بس است. ما می خواهيم به کشورهای جهان بگوييم که به حمايت خود از صالح و رژيمش پايان دهند. عمر اين رژيم برای مردم يمن به پايان رسيده است.

رييس جمهوری يمن در حمله ای در ماه ژوئن زخمی شد و برای درمان به عربستان سعودی رفت و هنوز در آن کشور به سر می برد. اما به رغم فشارهای بين المللی وی از مقام خود کناره گيری نکرده است.

در مراسم نماز عيد فطر، شيخ عبدالله ستار، روحانی يمنی با انتقاد از حمايت کشورهای خليج فارس از عبدالله صالح، خواستار همراهی اين کشورها با خواست مردم يمن شد و گفت: انقلاب ما مسالمت آميز است و صلح آميز باقی خواهد ماند. ما به اين روش ادامه می دهيم هرچند که حکومت خواهان جنگ داخلی است.

تاکنون مخالفان دولت يمن مذاکره با عبدالله صالح را مشروط به امضای طرح انتقال قدرت از سوی وی کرده بودند. اما به گزارش خبرگزاری رويترز، عبدالله صالح بامخالفان به توافق رسيده است که طی سه ماه آينده انتخابات برگزار شود و تا آن زمان قدرت به معاون رييس جمهوری انتقال يابد.

XS
SM
MD
LG