لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

رهبر القاعده در شهر رداع در يمن می گويد از حمايت رهبران قبيله ای برخوردار است


رهبر القاعده در شهر رداع در يمن می گويد از حمايت رهبران قبيله ای برخوردار است
رهبر القاعده در شهر رداع در يمن می گويد از حمايت رهبران قبيله ای برخوردار است

طارق ال ذهاب، رهبر ستيزه جويان القاعده که بخشی از شهر رداع را تصرف کرده اند، اعلام کرد، رهبران قبيله ای اين شهر در صورت درگيری القاعده با نيروهای امنيتی يمن، از القاعده حمايت خواهند کرد.

طارق ال ذهاب گفت: نيروهای قبيله ای منطقه، اشخاص مورد احترامی هستند. برخی از آن ها ممکن است با دولت ارتباط داشته باشند. اما، اگر ما با نيروهای دولتی تبادل آتش داشته باشيم، آن ها در کنار ما خواهند بود. ما کاملاً از اين مطمئن هستيم. ما تجربه غنی در جنگ با نيروهای دولتی در زنجبار و مناطق ديگر داريم.

رهبر محلی القاعده در اين مصاحبه جزييات ورود نيروهايش را به شهر رداع، توضيح داد. رداع در ۱۶۰ کيلومتری جنوب صنعا، پايتخت يمن، قرار دارد.

طارق می گويد نه تنها هيچ دفاعی از سوی ساکنان محلی عليه ورود به اين شهر در شب چهاردهم ماه جاری صورت نگرفت، بلکه مردم اين شهر از آن ها استقبال کردند. ستيزه گران با نيروهای قبيله ای شهر تبادل آتش کردند، اما توانستند کاخ باستانی مشرف به شهر را تصرف کنند.

روز بعد، آن ها به زندان شهر هجوم بردند و سه آشوب گر وفادار به القاعده را از زندان آزاد کردند. طارق اين ادعا را که علی عبدالله صالح، رييس جمهوری يمن، به اين گروه برای تصرف شهر رداع کمک کرده است، تکذيب کرد. او می گويد، با دولت يمن که وفاداران به وی را زندانی کرده است، همکاری نخواهد کرد.

عمليات القاعده در يمن به نگرانی بسياری در جهان دامن زده است، اما عبدالله غنی ماعوری، يکی از کارشناسان ضدتروريسم، معتقد است اين حملات خطر بزرگی بشمار نمی روند.

عبدالله غنی میگويد: اين ستيزه جويان القاعده برای مدت طولانی در رداع نمی مانند. نيروهای دولتی شهر را محاصره کرده اند. نيروهای قبيله ای منطقه نيز از حضور آن ها جلوگيری خواهند کرد. عمليات اين گروه موقتی است و دوام نخواهد آورد.

ماعوری می گويد، القاعده اين عمليات را برای نشان دادن نيروهايش به جهان انجام داد. آن ها تنها توانستند بخشی از شهر رداع را تصرف کنند و خطر جدی برای استان بيضاء نخواهند بود. رداع در مسير اصلی بين صنعا و جنوب يمن واقع است.

XS
SM
MD
LG