لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

مخالفت عشاير « رَدا» در يمن با ورود القاعده به اين شهر


مخالفت عشاير « رَدا» در يمن با ورود القاعده به اين شهر

عشايرنشينهای شهر« رَدا» در يمن، که اين هفته به دست نيروهای القاعده افتاد، شکايت می کنند که از زمان ورود القاعده به شهر، منطقه به آشوب کشيده شده است.

بزرگان عشاير شهر ردا در جنوب شرقی يمن روز دوشنبه معترض شدند که نيروهای القاعده با آمدن خود، آشوب و اغتشاش به منطقه آنان آورده اند.

شبه نظاميان اسلام گرا بامداد روز دوشنبه پرچم خود را بر فراز قلعه شهر «ردا» به اهتزاز درآوردند و با ايمن الظواهری، رهبر القاعده تجديد ميثاق کردند.

بزرگان طوايف شهر بدون افشای نام خود گفتند ظاهراً با آزاد شدن چند نفر از محکومان از زندان، وضعيت شهر بسيار ناامن و خطرناک شده است و در ادامه می گويند: ما با اين بی قانونيها خيلی مخالفيم. ما خواهان امنيت و آرامش شهر هستيم.

يکی ديگر از بزرگان عشاير منطقه می گويد: اين عملکردها از طرف هيچکس قابل تحمل نيست. آنها آمده اند و ۵۰ نفر از اشرار و قاتلان را که به جرم قتل در زندان بودند، آزاد کردند. اين آشوب و حماقت است.

اشغال شهر ردا، همچنين عربستان سعودی و ايالات متحده را نگران خواهد کرد. عربستان سعودی، بزرگترين صادرکننده نفت جهان است و آمريکا از اين نگران خواهد شد که حضور القاعده از يمن نيز فراتر رود. چون کشور يمن در کنار خطوط انتقال نفت دريای سرخ قرار دارد.

در حال حاضر واشنگتن و رياض دولت يمن را تحت فشار گذاشته اند تا قرارداد ماه نوامبر را به اجرا در آورد. قراردادی که به موجب آن علی عبدالله صالح، رييس جمهوری وقت يمن، برای جلوگيری از ادامه اعتراضات، قدرت را رسماً به معاون خود سپرد. اما وزير امور خارجه يمن روز سه شنبه اعلام کرد که ممکن است انتخابات ماه آينده به دليل وضعيت امنيتی کشور، به تعويق بيافتد.

ساکنان شهر ردا می گويند، شبه نظاميان القاعده شنبه شب گذشته به اين شهر ۶۰ هزار نفره حمله کردند، دو مأمور پليس را به قتل رساندند و کنترل بازداشتگاه اصلی، خودروهای پليس، و کليه ساختمانهای دولتی شهر را در دست گرفتند.

XS
SM
MD
LG