لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

اولین پیام تلویزیونی صالح از عربستان


اولین پیام تلویزیونی صالح از عربستان
اولین پیام تلویزیونی صالح از عربستان

علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن روز پنجشنبه در نخستین پیام ویدیوئی خود از عربستان سعودی گفت تاکنون بیش از هشت بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است. وی ماه پیش در جریان حمله به کاخ ریاست جمهوری به سختی مجروح شد و برای مداوا به عربستان سعودی رفت. صالح در این پیام کوتاه و در حالی که دست هایش باند پیچی شده بود از کناره گیری سخنی نگفت.

وی همچنین از مخالفانش انتقاد کرد و گفت آنان درک صحیحی از دمکراسی ندارند. اما تاکی کرد از گفتگو میان نهادهای سیاسی پشتیبانی می کند و با تقسیم قدرت در چارچوب قانون اساسی موافق است. صالح همچنین در باره زمان دقیق بازگشت به کشورش سخنی نگفت. وی پیش از عزیمت به عربستان سعودی اختیارات خود را به معاونش واگذار کرد.

در همین حال ناآرامی ها در یمن ادامه دارد و مقام های رسمی از کشته شدن دست کم ۱۲ سرباز دولتی در جنوب این کشور خبر می دهند. در این گزارش ها آمده است که ستیزه جویان مظنون القاعده شامگاه چهارشنبه با اتشباری به سوی یک خودرو در نزدیکی شهر لودار ، ۱۰ تن را کشتند. جدیدترین درگیری ها پس از آن رخ داده که که یک ژنرال ارشد ارتش که در ماه مارس به مخالفان صالح پیوسته ،خواستار دخالت نظامی خارجی برای کمک به جلوگیری از یک بحران منطقه ای شده است.

ژنرال علی محسن روز سه شنبه از آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس خواست تا صالح را برای کناره گیری تحت فشار بگذارند. وی از طرح انتقال قدرت شورای همکاری خلیج فارس حمایت کرد. ژنرال محسن به سی ان ان گفت مردم یمن خواستار اجرای کامل توافقی هستند که بر برکناری صالح از قدرت و برگزاری انتخابات آزاد استوار است.

XS
SM
MD
LG