لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

مخالفان صالح توافقنامه انتقال قدرت را امضا کردند


مخالفان صالح توافقنامه انتقال قدرت را امضا کردند
مخالفان صالح توافقنامه انتقال قدرت را امضا کردند

مخالفان رییس جمهوری یمن روز شنبه توافقنامه انتقال قدرت از علی عبداله صالح را امضا کردند.

آنان گفته اند این توافقنامه که با میانجیگری شورای همکاری خلیج فارس و با هدف پایان دادن به بحران سیاسی کشور تهیه شد، روز شنبه به امضا رسیده و برای اجرا در انتظار امضا رییس جمهوری است. برخی گزارش ها حاکی است که صالح روز یکشنبه آن را امضا می کند.

پیش از این علی عبدالله صالح پیشنهاد کشورهای عرب خلیج فارس را برای کناره گیری از قدرت را که آمریکا نیز از آن حمایت می کند، کودتا نامیده بود. وی همچنین هشدار داده بود که خروج او می تواند به القاعده امکان دهد تا بر یمن مسلط شود. علی عبدالله صالح روز شنبه گفت این شبکه تروریستی بار دیگر کنترل هفت استان از جمله حضر موت، شبوا و آبیان را به دست خواهد گرفت. صالح خطاب به دوستان یمن در آمریکا و در اتحادیه اروپا گفت« اوضاع در یمن از امروز بدتر خواهد شد.» وی با وجود انتقاد از طرح شورای همکاری خلیج فارس،به طور ضمنی گفت با آن همراه خواهد شد.

برخی منابع خبری به نقل از مقام های دولتی در صنعا گفته بودند که انتظار می رود دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز شنبه برای نهایی کردن تواقفنامه به یمن بازگردد. بر اساس این توافقنامه در صورتی که صالح ظرف ۳۰ روز قدرت را به یکی از معاونانش واگذار کند، از هرگونه تعقیب قضایی مصون بماند. رییس جمهوری یمن که از چندین ماه پیش یا اعتراض مواجه بوده در سخنرانی روز شنبه گفت هزینه اعتراض ها را همسایگان یمن تامین کرده اند. وزیران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس قصد دارند روز یکشنبه برای بحث در باره بحران سیاسی یمن در پایتخت عربستان سعودی گرد هم آیند.

XS
SM
MD
LG