لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

صالح: القاعده بر یمن مسلط می شود


صالح: القاعده بر یمن مسلط می شود
صالح: القاعده بر یمن مسلط می شود

علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن پیشنهاد کشورهای عرب خلیج فارس را برای کناره گیری از قدرت که امریکا نیز از آن حمایت می کند، کودتا نامید. وی همچنین هشدار داد که خروج وی می تواند به القاعده امکان دهد تا بر یمن مسلط شود.

علی عبدالله صالح روز شنبه تاکید کرد این شبکه تروریستی بار دیگر کنترل هفت استان از جمله حضر موت، شبوا و آبیان را به دست خواهد گرفت. صالح خطاب به دوستان یمن در آمریکا و در اتحادیه اروپا گفت« اوضاع در یمن از امروز بدتر خواهد شد.» وی با وجود انتقاد از طرح شورای همکاری خلیج فارس،به طور ضمنی گفت با آن همراه خواهد شد. برخی منابع خبری به نقل از مقام های دولتی در صنعا گفته اند که انتظار می رود دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز شنبه برای نهایی کردن تواقفنامه به یمن بازگردد . رهبران مخالفان آمادگی خود را برای امضا این سند در شنبه شب اعلام کرده اند. قرار است صالح روز یکشنبه آن را امضا کند.

بر اساس این توافقنامه در صورتی که صالح ظرف ۳۰ روز قدرت را به یکی از معاونانش واگذار کند، از هرگونه تعقیب قضایی مصون بماند. رییس جمهوری یمن که از چندین ماه پیش یا اعتراض مواجه بوده در سخنرانی روز شنبه گفت هزینه اعتراض ها را همسایگان یمن تامین کرده اند.

وزیران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس قصد دارند روز یکشنبه برای بحث در باره بحران سیاسی یمن در پایتخت عربستان سعودی گرد هم آیند.

XS
SM
MD
LG