لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

مذاکره شورای همکاری خلیج فارس در باره یمن


مذاکره شورای همکاری خلیج فارس در باره یمن
مذاکره شورای همکاری خلیج فارس در باره یمن

انتظار می رود رهبران شورای همکاری خلیج فارس روزهای آینده در تلاش برای پایان دادن به بحران سیاسی یمن در عربستان سعودی گرد هم آیند. منابع خبری روز پنجشنبه گزارش دادند که هنوز زمان دقیق گردهمایی وزیران امورخارجه شش کشور عضو شورا تعیین نشده است. اما انتظار می رود یمن تنها دستور مذاکرات باشد.

عبدالطیف بن راشد الزیانی، دبیرکل شورا چهارشنبه پس از آن که علی عبدالله صالح رییس جمهوری و مخالفان برای پایان دادن به بحران به توافق نرسیدند، صنعا را ترک کرد. وی پیش از ترک صنعا با خبرنگاران سخن نگفت اما برخی منابع خبری به نقل از مقام های یمنی می گویند صالح به حضور یکی از رهبران مخالفان که قرار بود، توافق را امضا کند، اعتراض داشت.

پیش از این یکی از دستیار صالح و یکی از رهبران مخالفان گفته بودند دو طرف قصد دارند توافقنامه را روز چهارشنبه امضا کنند. بر اساس این توافق در صورتی که صالح قدرت را به یکی از معاونان خود واگذار کند و ظرف ۳۰ روز استعفا دهد، مصنونیت قضایی اعطا خواهد کرد.

در همین حال روز چهارشنبه اعتراض های ضدولتی جدیدی در چندین شهر یمن برپا شد. در چند شهر شهروندان به اعتصاب عمومی پیشنهادی رهبران مخالفان را پیوستند.

XS
SM
MD
LG