لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

دیدگاه| نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن: امید دوباره به صلح در یمن


یادداشتی در نیویورک تایمز از مارتین گریفیث، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن

مردم یمن به اندازه کافی مصیبت کشیده اند. بیش از سه سال جنگ منجر به مرگ هزاران نفر، آوارگی بیش از نیم میلیون یمنی، شیوع مرگبار وبا و خطر قحطی برای ۱۴ میلیون نفر از مردم آن کشور شده است.

روز پنج شنبه، دولت یمن برای نخستین بار طی دو سال با «انصار الله» موسوم به حوثی ها در سوئد سر میز مذاکره می نشیند. فرصت های بسیاری پیشتر برای چنین گفتگویی از دست رفت تا این که حضور امروز به ما برای از سر گرفتن روند صلح در یمن امید بدهد. مهم است که دو طرف در این گفتگوها از باور خود به پیروزی نظامی دست بردارند.

من طی هشت ماه گذشته به دفعات هشدار داده ام این جنگ است که صلح را از دسترس دور می کند. امروز، صلح چشم انداز روشن تری دارد.

جمعیت بندر «حدیده» از ماه ژوئن و با تشدید جنگ به ۱۵۰ هزار نفر تقلیل یافته است. این بندر محل ورود کمک های امدادی سازمان ملل به هشت میلیون یمنی در خطر قحطی است. ما در حال بررسی توافقی هستیم که خطر تخریب بندر را از بین برده و فعالیت کامل شهر را تضمین می کند.

در هفته های اخیر، دو طرف جنگ حسن نیت هایی در امور بشردوستانه از خود نشان داده اند. انتظار داریم در سوئد توافق مبادله زندانیان که نخستین توافق بین دو طرف از آغاز جنگ است، امضاء شود.

در هیچ زمان دیگری چنین فوریت بین المللی برای یافتن یک راه حل وجود نداشته است. یمن در راس دستور کار دبیرکل سازمان ملل متحد قرار دارد. شورای امنیت در تمایل به پایان دادن به این مناقشه متحد است. کشورهای منطقه با تلاش ما برای از سر گیری روند مذاکرات سیاسی همکاری کامل نشان داده اند. با این وجود تنها افرادی که دور میز در نقطه ای دورافتاده در سوئد نشسته اند می توانند امیدها را به واقعیت تبدیل کنند. امیدواریم برای خاطر کودکان یمنی چنین کنند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG