لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۴

دیدگاه| مناقشه یمن به نقطه عطفی سرنوشت ساز رسیده است


یادداشتی در هیل از مایکل دمپسی، کارشناس اطلاعات ملی در «شورای روابط خارجی»

جنگ جاری بر سر کنترل بندر حیاتی حدیده نقطه عطفی در جنگ سه ساله اخیر در یمن است. ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی مرحله اول این عملیات جاه طلبانه برای کنترل بندر استراتژیک یمن را آغاز کرده است.

۷۰ درصد کمک های بشردوستانه و ۹۰ درصد مبادلات تجاری از طریق این بندر یمن انتقال می یابد. بیشتر جنگ حول فرودگاه شهر بوده است و نیروهای تحت رهبری امارات متحده عربی به اتفاق ائتلافی از جنگجویان یمنی با حمایت هوایی عربستان سعودی در خط مقدم این حملات قرار دارند.

ناظران سازمان ملل متحد نگران اند که گسترش جنگ باعث وارد آمدن آسیب به زیرساخت های بندرگاه شده و وضعیت بشردوستانه وخیم فعلی را بدتر کند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یمنی در خطر قحطی قرار دارند و یک میلیون نفر دچار وبا شده اند.

حوثی ها از سال ۲۰۱۴ کنترل حدیده را در دست گرفته اند و به راحتی حاضر به از دست دادن آن نیستند. بنا بر گزارش ها، این گروه شیعه از کنترل بندر حدیده ده ها میلیون دلار درآمد از طریق مالیات و رشوه گیری داشته است.

این بندر ظاهرا محل ورود تسلیحات از ایران است. سرنوشت جنگ طی چند هفته آینده روشن می شود و به نظر می رسد تحولات به نفع ائتلاف تحت رهبری عربستان رقم خواهد خورد. انتظار می رود سرعت عملیات بازپس گیری شهر مانع از وارد آمدن آسیب جدی به بندر شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG