لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

توجه بیشتر دولت یمن به ساکنان جنوب


Map of Yemen
Map of Yemen
رییس جمهوری یمن درحرکت جدیدی برای تشویق ساکنان جنوب کشوربه پیوستن به گفت و شنود ملی، دستورداده است دوهیات جهت رسیدگی به نارضایتی های آنها تشکیل شود.

خبرگزاری فرانسه روزسه شنبه به نقل ازرسانه های دولتی گفت، یک هیات به حل اختلافات برسرجزایری که بسیاری ازجنوبی ها مدعی هستند رژیم قبلی ازآنها گرفته خواهد پرداخت. کمیسیون دیگربه پرونده های کارمندان کشوری و مقامات امنیتی که از کارهایشان برکنار شدند رسیدگی خواهد کرد.

گزارش خبرگزاری یمن حاکی است کمیسیون ها همچنین درباره موارد نقض حقوق ساکنان جنوب ، که ازهنگام تسلط سربازان شمال برمنطقه صورت گرفته است،تحقیق خواهند کرد.

خبرگزاری یمن هدف تصمیم رییس جمهوری را " پیشبرد گفت و شنود ملی و دست یابی به آشتی ملی" توصیف کرده است.

خبرگزاری فرانسه می گوید گفت و شنود ملی قرار بود درنوامبر آغاز شود، اما به دلایل زیاد به تاخیرافتاده است. مانع اصلی این است که جناح های جنبش جنوب، که ازخود مختاری یا استقلال جنوب یمن طرفداری می کند، حاضر نیستند شرکت کند.

درسال ۲۰۰۷، جنبش جنوب به عنوان یک حرکت اعتراضی اجتماعی مقامات و سربازان بازنشسته بوجود آمد، اما در درخواست های خود به تدریجی افراطی ترشده است.

هنوزتاریخی برای گفت و شنود ملی تعیین نشده است، اما منابع سیاسی دریمن گفتند ممکن است اواخرژانویه یا اوائل فوریه آغاز شود.
XS
SM
MD
LG