لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۵

رئیس جمهوری یمن از اظهاراتش در متهم کردن واشنگتن پوزش خواست


رئیس جمهوری یمن از اظهاراتش در متهم کردن واشنگتن پوزش خواست
رئیس جمهوری یمن از اظهاراتش در متهم کردن واشنگتن پوزش خواست

کاخ سفید در اعلامیه ای گفت رئیس جمهوری یمن بامداد روز چهارشنبه ١١ اسفند ١٣٨٩ خورشیدی، از اظهاراتی که در آن گفته بود ایالات متحده آمریکا و اسرائیل برای بی ثباتی کشورهای عرب تلاش می کنند؛ ابراز تاًسف کرده است.

آقای صالح رئیس جمهوری یمن این ابراز تاًسف را در بامداد روز چهارشنبه تلفنی به " جان برنن"١ مشاور ارشد پرزیدنت اوباما در امنیت ملی و ضد تروریسم ابراز داشت. این اظهارات هنگامی بیان شد که روز گذشته صدها هزار نفر در شهر های یمن به انجام تظاهرات مخالف با رئیس جمهوری یمن پرداخته بودند.

علی عبداله صالح رئیس جمهوری یمن واشنگتن را متهم کرده بود که مخالفان را علیه رژیم وی تحریک کرده است. اظهارات شدید و بی سابقه علی عبداله صالح رئیس جمهوری یمن می تواند به تلاش های مشترک دو کشور علیه القاعده آسیب برساند.

این اظهارات در حالی از سوی رئیس جمهوری یمن ایراد شد که وی با آمریکا در مبارزه با تروریسم همکاری می کند و از سوی این کشور حمایت می شود.

آقای صالح رئیس جمهوری یمن همچنین در مکالمه تلفنی خود با " جان برنن" گفت وی قویاً متعهد به انجام یک رفرم واقعی در یمن است و می خواهد با مخالفان خود برای به ثمر رساندن یک رفرم دموکراتیک، کامل و صلح آمیز تماس برقرار کند.

در همین حال آقای برنن ضمن ابراز سپاس از تلفن رئیس جمهوری به وی گفت، هر اظهاری در جهت محکوم کردن تغییرات اخیر در منطقه، اگر در جهت نفی آرمان های مردم دنیای عرب شمرده شود، کمکی به آنان نمی کند.

آقای برنن رئیس جمهوری یمن را تشویق کرد به تلاش های سازنده خود ادامه دهد. وی همچنین خاطر نشان کرد که گروههای مخالف باید بطور مثبتی به فراخوان آقای صالح برای گفتگو درباره مطالبی مانند شرکت در انجام یک رفرم سازنده و صلح آمیز پاسخ دهند

آقای برنن مشاور ارشد پرزیدنت اوباما در امنیت ملی و ضد تروریسم همچنین به فراخوان های متعدد پرزیدنت اوباما در این که همه گروه ها باید منافع خود را با روشی غیر خشونت آمیز دنبال کنند؛ اشاره کرد.

١John Brennan

XS
SM
MD
LG