لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

طرف های درگیر در یمن تلویحا به مذاکرات صلح ابراز امیدواری کردند


درگیری های یک ساله در یمن این کشور فقیر خاورمیانه را در بحران انسانی شدید فروبرده است
درگیری های یک ساله در یمن این کشور فقیر خاورمیانه را در بحران انسانی شدید فروبرده است

طرف های درگیری در یمن پیشاپیش مذاکرات به میانجیگری سازمان ملل متحد که قرار است دوشنبه آغاز شود، در اقدامی نادر علامت هایی مبنی بر تمایل دوجانبه به پایان جنگ یک ساله می دهند. درگیری ها در یمن یکی از بدترین بحران های انسانی جهان تلقی می شود.

توافق میان دو طرف درگیری می تواند تنش های میان ایران و عربستان سعودی دو قدرت رقیب منطقه ای را کمرنگ کند. عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری تحت حمایت ریاض و حوثی های مخالف دولت، در صنعا تحت حمایت ایران قرار دارند. ایران هرگونه حمایت مالی از حوثی ها را رد می کند.

حملات هوایی و درگیری های زمینی در بخش های بزرگی از یمن در جریان است و همزمان نیروهای مسلح در نقاط مختلف درگیر هستند.

پلیس در شهر جنوبی و بندری عدن گفت حمله ای با استفاده از دو اتومبیل بمب گذاری شده را روز یکشنبه خنثی کرد. در یکی از این موارد یک مامور پلیس کشته شد.

محمد عبدالسلام سخنگوی نیروهای حوثی که صنعا را در دست دارد در گفت و گویی که روز شنبه با روزنامه کویتی الرای داشت گفت: "باید در مرحله انتقالی یک نیروی جامع باشد که درباره تمام مناقشات سیاسی تصمیم بگیرد." او گفت: "ایران در هیچ یک از تصمیمات ما نقشی ندارد و ما آلت دست هیچکس نیستیم."

او در اقدام دیگری که به نوشته خبرگزاری رویترز نشان حسن نیت دارد در صفحه فیسبوک خود نوشت حوثی ها ۳۰ زندانی را از طرف مقابل یعنی دولت یمن دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG