لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

عربستان: به مرکز نظامی حوثی‌ها حمله کردیم؛ صلیب سرخ: یک زندان هدف قرار گرفت


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی روز یکشنبه ۱۰ شهریور اعلام کرد مواضع نظامی شورشیان حوثی در شمال غرب یمن را هدف حملات هوایی قرار داده است.

به گزارش رویترز، این ائتلاف در بیانیه‌ای که تلویزیون دولتی سعودی آن را منتشر کرده است گفت یک مرکز نگهداری پهپاد و موشک را در ذمار هدف حمله قرار داده است.

با این حال رسانه حوثی‌ها، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، می‌گوید در حمله نیروهای تحت رهبری عربستان ساختمان یک زندان هدف قرار گرفته و ده‌ها غیرنظامی کشته‌ شده‌‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت حوثی‌ها به تلویزیون المسیره گفت تاکنون جسد ۶۰ نفر از زیر آوار بیرون کشیده شده است و احتمال می‌رود شمار قربانیان بیش از این افزایش یابد.

ساعاتی بعد، فرانس راکنستاین رئیس دفتر صلیب سرخ بین‌الملل در یمن گفت که بر اثر حمله نیروهای ائتلاف به زندانی در شمال‌غرب یمن، دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته شدند.

جمهوری اسلامی ایران از شورشیان حوثی یمن به عنوان نیروهای نیابتی خود برای جنگ غیرمستقیم با عربستان سعودی استفاده می‌کند. این در حالی است که عربستان سعودی در ائتلافی با کشورهای منطقه، از دولت یمن حمایت می‌کند.

حوثی‌ها چند ماه است که با استفاده از موشک و پهپاد، به اهدافی در خاک عربستان سعودی حمله می‌کنند. عربستان سعودی از جمهوری اسلامی به عنوان عامل پشت‌پرده این حمله‌ها یاد کرده و ایران را به تجهیز نظامی حوثی‌ها متهم می‌کند.

ایالات متحده نیز جمهوری اسلامی ایران را عامل بی‌ثبات سازی در منطقه، و از جمله در یمن، معرفی می‌کند. مقام‌‌های آمریکا تاکنون در دو مراسم، بخشی از تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی برای حوثی‌های یمن را نمایش داده اند.

سازمان ملل متحد وضعیت یمن را بدترین فاجعه انسانی جهان خوانده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG