لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

کودکان بهای جنگ یمن را می پردازند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - در انفجار اوائل ماه آوریل در محله مسکونی آرام پایتخت یمن تمام منازل و مدارس هدف برخورد ترکش قرار گرفت.

شیشه های پنجره ها فرو ریخت. مدرسه ای در نزدیکی سعی می کرد حدود ۲ هزار دانش آموز دختر را یک جا از ساختمان خارج کند. در یورش دانش آموزان به طبقات پایین بعضی زیر دست و پا ماندند.

صفیه، دانش آموز ۱۰ ساله مدرسه «الراعی»، سالم از ساختمان بیرون آمد، اما نتوانست خواهر بزرگترش را پیدا کند: «گریه می کردم. فکر می کردم زیر دست و پا له شده است.»

آن روز بیش از ۱۵ دانش آموز کشته و ۱۰۰ نفر دیگر مجروح شدند. خشونت تنها یکی از دلایل بسیاری است که جنگ در یمن آن کشور را از آموزش کودکان و اغلب حتی حفظ جان شان ناتوان کرده است. با ورود مناقشه یمن به پنجمین سال، سازمان های امداد جنگ یمن را «جنگ با کودکان» توصیف می کنند.

چند هفته بعد، مدرسه دوباره برای امتحانات نهایی باز شد و صفیه و خواهرش به مدرسه بازگشتند. بسیاری تصمیم گرفتند برنگردند.

دست کم از هر پنج مدرسه یک مدرسه در یمن قابل استفاده نیست. گذشته از تخریب ساختمان مدارس از آن ها عموما به عنوان پناهگاه یا پایگاه نظامی استفاده می شود.

تقریبا نیمی از کودکان زیر پنج سال در یمن از سوء تغذیه شدید رنج می برند. به گزارش «یونیسف»، در هر ۱۰ دقیقه یک کودک در یمن به دلیلی قابل اجتناب می میرد.

حقوق معلمان پرداخت نمی شود، از این رو آن ها مشاغل دیگری را جستجو می کنند.

در این شرایط کودکان یمنی یا به عنوان نیروی شبه نظامی در جنگ به کار گرفته می شوند یا کارهای بزرگسالان را انجام می دهند و بعضی در سنین پایین ازدواج می کنند.

صفیه کتاب هایش را در انفجار از دست داده بود و نتوانست برای امتحان خود را آماده کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG