لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

آمریکا کمک های انسانی به یمن را افزایش می دهد


در حالی که ایالات متحده گام هایی برای تقویت مناسبات با یمن بر می دارد، کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد پرزیدنت باراک اوباما تصمیم گرفته است میزان کمک به یمن را ۴۴ درصد افزایش دهد و از ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار به ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در سال جاری برساند.

این کمک برای بیش از ۲۸۰ هزار نفر که در جریان مناقشه در شمال یمن، دربدر شده اند و نیز برای آوارگان در جنوب، غذا، آب، سرپناه و مراقبت های بهداشتی و درمانی فراهم خواهد آورد.

ماه پیش، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد گفت جیره غذایی برای هزاران یمنی را به نصف کاهش می دهد زیرا فقط حدود یک چهارم ۱۰۳ میلیون دلاری را که برای ادامه برنامه های خود در یمن نیاز دارد دریافت کرده است.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت یک سوم جمعیت یمن از گرسنکی مزمن رنج می برد و ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به کمک غذایی نیاز دارند.

دولت یمن در ماه فوریه، پس از یک مناقشه شش ساله، با آتش بس با شورشیان شمال موافقت کرد.

آتش بس به طور کلی رعایت شده است، اما بی ثباتی همچنان عربستان سعودی را، که سال پیش برای مدتی کوتاه به مناقشه کشیده شد، تهدید می کند.

در این میان، دامنه تنش های جدایی خواهانه در جنوب همچنان بالا می گیرد. شمال و جنوب یمن در سال ۱۹۹۰ رسما متحد شدند. اما بسیاری در جنوب می گویند دولت از وحدت برای انتقال منابع به سرزمین های خود در شمال استفاده کرده است، در حالی که جنوبی ها را از حقوق سیاسی شان محروم نگاه می دارد.

اکثر تاسیسات نفتی یمن در جنوب قرار دارند.

XS
SM
MD
LG