لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

طرف‌های درگیر در جنگ یمن آتش‌بس را تمدید نکردند


آرشیو
آرشیو

طرف های درگیر در جنگ یمن نتوانستند توافق آتش‌بس را که با میانجیگری سازمان ملل متحد به‌دست آمده بود و روز یکشنبه منقضی شد، تمدید کنند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، هانس گراندبرگ، اواخر روز یکشنبه گفت او به تلاش برای دستیابی به آتش‌بسی طولانی و گسترده بین ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی و گروه حوثی‌های مورد حمایت ایران ادامه می‌دهد. هر دو طرف درگیر جنگ زیر فشار شدید بین المللی برای دستیابی به توافق هستند.

پیشنهاد سازمان ملل برای تمدید آتش بس شش ماهه، شامل سازوکاری برای پرداخت دستمزدهای کارکنان خدمات بخش غیرنظامی، جابجایی بیشتر کالاها و افراد است. هشتاد درصد از جمعیت ۳۰ میلیونی یمن به کمک‌های خارجی متکی هستند.

طرفین روز یکشنبه یکدیگر را به مانع‌تراشی در تلاش‌ها برای رسیدن به صلح متهم کردند. دولت یمن که مورد حمایت عربستان است، حوثی‌ها را که عملا بخش‌های وسیعی از جمله پایتخت را در کنترل دارند، به خاطر رد توافق آتش‌بس سرزنش کرد.

شورای عالی سیاسی حوثی‌ها پیشنهاد سازمان ملل را ناکافی دانست و تهدید کرد در صورتی که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی محدودیت‌های دریایی و هوایی خود را لغو نکند، به «فرودگاه ها، بندرها و شرکت‌های نفتی کشورهای متجاوز» حمله خواهد کرد.

ائتلاف سعودی در مارس ۲۰۱۵ پس از برکنار کردن نظامی دولت یمن توسط حوثی‌ها در جنگ یمن مداخله کرد.

این درگیری که به طور گسترده به عنوان یک جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران دیده می شود که ده ها هزار نفر را کشته، اقتصاد یمن را ویران کرده و میلیون ها نفر را گرسنه گذاشته است.

XS
SM
MD
LG