لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۱

دست کم ۹۶ کشته در انفجار انتحاری یمن


یک بمبگذار انتحاری با انفجار بمبی که در زیر یونیفرم خود پنهان کرده بود، دست کم ۹۶ نفر را که در یک رژه نظامی در صنعا شرکت کرده بودند، کشت.

انفجار اخیر حدود ۲۰۰ مجروح نیز برجای گذاشته است. این خونین ترین انفجار در یمن در سال های اخیر به شمار می رود.

وزیر دفاع یمن و رئیس ستاد مشترک این کشور از جمله حاضران در مراسم تمرین رژه در روز دوشنبه بودند که طی آن سربازان برای مراسم رژه روز ملی کشور در روز سه شنبه، تمرین می کردند. با آن که هیچ یک از این دو مقام آسیبی ندیده است، اما یک منبع پلیس احتمال می دهد که هدف از بمب گذاری، ترور آنها بوده باشد.

به دنبال قیام های مردمی در سال گذشته و تظاهرات آنان علیه حاکمیت وقت که منجر به سقوط علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق شد، دولت یمن تضعیف شده و کنترل شماری از بخش های کشور از دست دولت خارج شده است. این وضعیت به شبه نظامیان امکان می دهد تا بر شماری از شهرهای جنوبی در استان ابین مسلط شوند.

حمله انتحاری روز دوشنبه در کنار حمله دیگری که یک روز قبل در یکشنبه علیه یک گروه آموزشی نظامی صورت گرفت، نشان دهنده آن است که تلاش های شبه نظامیان می تواند وارد مرحله جدید خطرناکی شود.

آمریکا یمن را به عنوان جبهه ای مهم در مبارزه جهانی علیه شبه نظامیان اسلامگرا تلقی می کند و در حال افزایش حمایت نظامی از دولت عبدالربه منصور هادی، رئیس جمهوری جدید یمن است.

ارتش آمریکا بارها با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشینی که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده، شبه نظامیان را هدف قرار داده است.

یک مربی نظامی آمریکایی در حمله روز یکشنبه شبه نظامیان به شدت مجروح شده است. گروه شبه نظامی موسوم به انصارالشریعه که با شاخه فعال القاعده در شبه جزیره عربستان مرتبط است، مسئولیت حمله روز یکشنبه را برعهده گرفته است.

انصارالشریعه همچنین مسئولیت حمله انتحاری روز دوشنبه به رژه تمرینی را نیز برعهده گرفته و گفته است این اقدام پاسخی بود به «جنایات» نیروهای امنیتی که با شبه نظامیان مستقر در استان ابین مبارزه می کنند.
XS
SM
MD
LG