لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

جدایی‌طلبان در جنوب یمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام «خودمختاری» کردند


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

شورای انتقالی جنوب یمن با انتشار بیانیه‌ای در منطقه تحت کنترل خود اعلام خودمختاری کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، شورای انتقالی در جنوب یمن در بیانیه‌ای که روز یکشنبه ۷ اردیبهشت منتشر شده، با اعلام «وضعیت اضطراری» نوشت که عدن و دیگر استان‌های جنوبی یمن را «خودمختاری» اداره خواهد کرد.

همچنین جدایی طلبان، دولت یمن -که سازمان ملل آن را به رسمیت می شناسد- را ، به «فساد و سوء مدیریت» متهم کرده‌اند.

رویترز نیز گزارش داد که محمد الحضرمی، وزیر امور خارجه یمن با رد خودمختاری این مناطق، اقدام جدایی طلبان را «نقض کامل توافق‌نامه ریاض» اعلام کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه یمن آمده که این اقدام پیامدهای «خطرناک و فاجعه بار» را به همراه خواهد داشت.

شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات متحده عربی است و عربستان سعودی از دولت عبدربه منصور هادی حمایت می‌کند. همچنین حوثی های یمن با حمایت جمهوری اسلامی با ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ چند ساله است که برخی از نیروهای جنوب یمن در بین حوثی‌ها حضور دارند. ائتلاف به رهبری عربستان سعی دارد «عبد ربه منصور هادی» را به قدرت باز گرداند.

در پی اعلام خودمختاری از سوی جدایی طلبان یمن، این نگرانی وجود دارد که در میان بحران کرونا در جهان، هرج و مرج در این کشور ادامه یابد.

پیشتر ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ با حوثی‌های یمن، به طور یک جانبه یک آتش‌بس دو هفته ای برای کمک به مقابله با شیوع ویروس کرونا اعلام کرده بود اما با این که انتظار می رفت این آتش بس تا دو هفته دیگر، یا حتی تا پایان ماه رمضان تمدید شود؛ اما چون حوثی ها به حملات‌شان ادامه دادند، ائتلاف سعودی آتش بس را تمدید نکرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG