لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

حوثی ها به رغم حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان پیشروی می کنند


مخالفان مسلح حوثی ها در بندر عدن - ۱۶ فوریه ۲۰۱۵
مخالفان مسلح حوثی ها در بندر عدن - ۱۶ فوریه ۲۰۱۵

علی رغم علمیات نظامی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه شورشیان حوثی در یمن، روز پنجشنبه این شبه نظامیان توانستند به کمک روسای قبائل محلی به شهر عتاق، مرکز استان عمدتا سنی نشین «شبوه» در شرق یمن وارد شوند و ساختمان های دولتی را به کنترل خود در آورند.

حملات کمپین «طوفان قاطع» در جنوب یمن، تحت رهبری عربستان و بویژه بمباران مواضع شورشیان حوثی در شهر عدن نیز، از لحاظ اهداف تعیین شده برای آن، موفقیت آمیز نبوده است.

با وجود بمباران های شبانه که تقریبا ده روز از آن می گذرد، شبه نظامیان حوثی بخش اعظم شهر عدن در جنوب یمن را تصرف کرده و بر نقاط استراتژیک این بندر که مشرف به تنگه باب المندب است، مسلط شده اند.

جنگنده های ائتلافی به رهبری عربستان سعودی، اهداف نظامی و ذخائر اسلحه و مهمات حوثی ها در اطراف صنعا، پایتخت یمن را بمباران کردند.

اسکادران دیگری از همین ائتلاف که شامل چهار کشور عرب خلیج فارس و تعداد دیگری از کشورهای عرب است، اهداف مشابهی را نزدیک مرز یمن و عربستان در شمال، و مواضع شورشیان حوثی در جنوب یمن بمباران کرده اند.

در آخرین ساعات چهارشنبه نیز، هواپیماهای سعودی به یک پادگان ارتش یمن در جزیره ای کوچک در تنگه باب المندب حمله کردند، که به کشته شدن پنج سرباز یمنی منجر شده است.

حامیان علی عبدالئه صالح رئیس جمهوری پیشین یمن از شورشیان حوثی حمایت می کنند.

عربستان ایران را متهم می کند که از حوثی ها حمایت می کند. ویل پیکارد، کارشناس، به صدای آمریکا می گوید که سعودی ها گروه القاعده در شبه جزیره عربستان را تهدید آنی علیه خود نمی دانند. او همچنین گفت حوثی ها یک جنبش بومی یمنی هستند که مورد حمایت ایران قرار دارند.

ویل پیکارد
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

همزمان با وخیم شدن بحران یمن، خطوط کشتیرانی بین المللی وادار شده اند تعداد پهلو گرفتن کشتی ها در بنادر یمن را تقلیل دهند یا معلق کنند.

جمعیت یمن ۲۵ نفر است، و کشور بیش از ۹۰ درصد مواد غذایی مورد نیاز، شامل گندم و برنج را وارد می کند.

بخش بزرگی از کالاها، با کشتی به بنادر یمن حمل می شود. اما وحشت شرکت های کشتیرانی از گسترش منازعات در یمن، سبب شده تا از بارگیری کالا از جمله مواد غذایی به مقصد این کشور خودداری شود که این امر باعث افزایش قیمت آرد در بازارهای داخلی شده است.

برای نمونه، شرکت مرسک که بزرگترین شرکت کشتیرانی حامل کانتینر در دنیاست، پنجشنبه اعلام کرد حرکت کلیه کشتی های این شرکت به مقصد بنادر یمن را تا اطلاع ثانوی بحال تعلیق درآورده است.

XS
SM
MD
LG