لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

ادعای القاعده در ربودن دیپلمات سعودی


ادعای القاعده در ربودن دیپلمات سعودی
ادعای القاعده در ربودن دیپلمات سعودی

عربستان سعودی می گوید القاعده مسئولیت ربودن یک دیپلمات سعودی در یمن را بر عهده گرفته و تهدید کرده است اگر عربستان ستیزه گران بازداشت شده را آزاد نکند او را خواهد کشت.
مقامات سعودی گفتند شاخه منطقه ای شبکه تروریستی القاعده در شبه جزیره عربستان، روز سه شنبه طی یک پیام تلفنی با سفارت عربستان در یمن مدعی ربودن این دیپلمات شد.
مردان مسلح معاون کنسولگری عربستان در عدن را روز ۲۸ مارس – ۹ فروردین – در خارج از خانه اش ربودند.
دولت سعودی گفت تلفن کننده در برابر آزادی این دیپلمات، خواهان دریافت باج و آزادی ستیزه جویانی شده که در عربستان بازداشت هستند. او همچنین هشدار داده که اگر درخواستها انجام نشود، القاعده این دییلمات و نیز یک شاهزاده سعودی را خواهد کشت و به یک سفارت عربستان سعودی حمله خواهد کرد. ریاض تهدیدها را رد کرده است.
ربودن خارجیان برای باجگیری در یمن عادی است، در آنجا ستیزه گران القاعده و شورشیان دیگر بخشهای بزرگی از کشور را در کنترل دارند.
اما به گفته رابرت پاول، تحلیلگر ارشد نهاد پژوهشی واحد اطلاعلات اقتصادی، به نظر می رسد ربودن یک دیپلمات سعودی در عدن تاکتیک جدیدی از سوی القاعده باشد.
او در گفت و گویی تلفنی با صدای امریکا گفت القاعده معمولا زندانیان خود را اعدام می کند یا در صدد ترور افراد بر می آید، مانند بمب گذاری انتحاری نافرجام در عربستان سعودی در سال ۲۰۰۹ برای کشتن معاون وزارت کشور.
پاول گفت از تاسیسات دیپلماتیک و اقتصادی عربستان به خوبی حفاظت می شود، و علامتی وجود ندارد که نشان دهد القاعده قادر خواهد بود به حملاتی هماهنگ علیه آنها دست بزند.
تحلیلگر واحد اطلاعات اقتصادی گفت دولت سعودی در گذشته با مقامات بلندپایه القاعده مذاکره نکرده است بخشی به این دلیل که گروه می خواهد پادشاهی سعودی را سرنگون کند. اما سعودی ها به تعامل با ستیزه گران سطح پایین ابراز علاقه کرده اند.

XS
SM
MD
LG