لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

مخالفان در يمن خروج ریيس جمهوری از کشور را جشن گرفته اند


مخالفان دولت یمن رفتن صالح به عربستان سعودی را جشن گرفتند. ۵ ژوئن ۲۰۱۱
مخالفان دولت یمن رفتن صالح به عربستان سعودی را جشن گرفتند. ۵ ژوئن ۲۰۱۱

مقام ها در دومين شهر بزرگ يمن می گويند مردان مسلح چهار سرباز را در نزديکی کاخ رياست جمهوری کشته اند. به گفته آنان، يکی از مهاجمين نيز در اين خشونت که روز يکشنبه، در تعز رخ داد کشته شده است.

حمله به فاصله يک روز پس از آن انجام گرفت که ریيس جمهوری مستبد يمن برای مداوای پزشکی به عربستان سعودی رفته بود.

هزاران تظاهر کننده ضد دولتی روز یکشنبه در صنعا رفتن پرزيدنت علی عبدالله صالح به عربستان سعودی را جشن گرفتند. آنان اميدوارند خروج آقای صالح، خروجی دایمی باشد و به حکومت ۳۳ ساله وی پايان داده شود.

معاون رياست جمهوری يمن روز یکشنبه با جرالد فيرستين سفير آمريکا ملاقات کرد که نشان می دهد وی پس از خروج آقای صالح مسئوليت امور را بر عهده دارد. مقام های آمريکایی همچنين می گويند جان برنان مشاور پرزيدنت اوباما در امور امنيت ملی نيز روز شنبه با آقای هادی صحبت کرده است.

پرزيدنت صالح و دست کم چهار مقام ارشد ديگر يمن که روز جمعه در جريان حمله ای به کاخ رياست جمهوری در صنعا زخمی شده بودند روز شنبه با هواپيما به عربستان سعودی رفتند. اما شدت جراجاتی که گفته می شود به آقای صالح وارد شد، هنوز مشخص نشده است و نيز معلوم نيست آيا وی در نظر دارد به يمن بازگردد يا نه.

يکی از پسران آقای صالح که فرماندهی گارد قدرتمند رياست جمهوری را بر عهده دارد و دو نفر از خواهر زاده های ریيس جمهوری در يمن مانده اند که نشان می دهد رفتن آقای صالح به عربستان سعودی الزاما به معنای پايان گرفتن بحران يمن نيست.

مقام های دولت يمن و رهبران ايلياتی شورشی آن کشور با آتش بس جديدی موافقت کرده اند که ميانجی آن عربستان سعودی بوده است.

نمایندگان هر دو طرف گفته اند توافق را می پذيرند. يک هفته پيش نيز، آتش بسی مشابه اعلام شده بود اما به فاصله ای کوتاه نيروهای وفادار به پرزيدنت صالح و شيخ صادق الاحمر رهبر مخالفان ايلاتی مجددا نبرد را از سرگرفتند و توافق را نقض کردند.

نزدیک به ۴۰۰ نفر از ژانويه که قیام مردمی عليه آقای صالح آغاز شد تا کنون در يمن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG