لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۲

استقبال واشنگتن از موافقت صالح با کناره گيری از قدرت در يمن


استقبال واشنگتن از موافقت صالح با کناره گيری از قدرت در يمن
استقبال واشنگتن از موافقت صالح با کناره گيری از قدرت در يمن

مقامات دولت يمن می گويند علی عبدالله صالح رئيس جمهوری آن کشور با يک برنامه پيشنهادی ميانجی های عرب خليج فارس که از وی خواستار انتقال قدرت و استعفا در ظرف مدت ۳۰ روز شده بود، موافقت کرده است.
اين مقامات روز شنبه گفتند دولت، شورای شش کشوری همکاری خليج فارس را از موافقت پرزيدنت صالح با خبر ساخته است - که مستلزم ترک قدرت پس از ۳۰ سال حکمرانی است. در ازای اين اقدام، آقای صالح، خانواده اش و نيز دستيران ارشد او از تعقيب مصون می مانند.
اين برنامه از پرزيدنت صالح می خواهد قدرت را به معاونی منتقل کند که برگزاری انتخابات رياست جمهوری ماموريت وی خواهد بود.
برنامه پيشنهادی درعين حال خواستار تشکيل يک دولت وحدت ملی است که اعضای حزب حاکم نيمی از کرسی ها را داشته باشند، چهل درصد از کرسی ها به حزب اپوزيسيون داده شود، و بقيه به احزاب غير وابسته اختصاص يابد.
عبدالطيف الزيانی (Abdullatif al-Zayani) دبيرکل شورای همکاری خليج فارس اين برنامه را روز پنجشنبه برای پايان بخشيدن به ناآرامی های ضد دولتی در يمن به پرزيدنت صالح ارائه داده بود.
ائتلافی از هفت حزب مخالف می گويد آنها نيز برنامه پيشنهادی را با ملاحظاتی پذيرفته اند. رهبران اپوزيسيون پيوستن به دولت وحدت ملی را تا زمانی که اقای صالح در قدرت باشد رد کرده اند.
درهمين حال بسياری از يمنی ها در نقاط مختلف کشور روز شنبه را برای اعتراض به حکمرانی پرزيدنت صالح با برگزاری يک اعتصاب عمومی گذراندند. بعضی نيز تظاهراتی مسالمت آميز برگزارکردند.
مارک تونر سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت واشنگتن از برنامه پيشنهادی برای پايان بخشيدن به بحران در يمن استقبال می کند و از تمامی طرف ها خواستار آن شد که تماس و گفتگو برای انتقال قدرت را فورا آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG