لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۵

چهارمین روز تظاهرات در یمن


استفاده پلیس یمن از باتون برای درهم شکستن راه پیمایی صدها تن از مخالفان صالح در صنعا
استفاده پلیس یمن از باتون برای درهم شکستن راه پیمایی صدها تن از مخالفان صالح در صنعا

معترضان یمنی چهارمین روز تظاهرات خود را در صنعا پایتخت یمن برگزار کردند. خواست این فعالان برکناری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری اقتدارگرای یمن است.

روز دوشنبه دست کم هزار تن از دانشجویان، وکیلان دادگستری و دیگر فعالان از دانشگاه صنعا به سوی مرکز شهر راه پیمایی کردند. این تظاهرات که در آن شعارهای مخالف صالح سرداده می شد، یادآور تظاهرات هجده روزه مردم مصر است که هفته گذشته به حکومت سی ساله حسنی مبارک پایان داد.

معترضان یمنی همچنین فساد گسترده در دستگاه های حکومتی یمن را محکوم کردند.

در همین حال گروهی از هواداران صالح در صنعا برای مقابله با مخالفان رئیس جمهوری گرد آمده بودند. پلیس یمن می کوشید نیروهای رقیب را از یکدیگر جدا کند. در شهر طایز در جنوب یمن نیز پلیس کوشید تظاهرات صدها معترض مخالف حکومت را تحت کنترل درآورد.

روز یکشنبه پلیس یمن برای درهم شکستن راه پیمایی صدها تن از مخالفان صالح در صنعا از باتون استفاده کرد. سازمان دیده بان حقوق بشر این اقدام را سرزنش کرد و پلیس را به استفاده از باتون برقی شوک آور برای حمله به تظاهرات مسالمت آمیز و غیر تحریک آمیز مردم متهم کرد. این سازمان استفاده از باتون برقی شوک آور را «وحشیانه» توصیف کرده است.

به گفته تلویزیون دولتی یمن روز یکشنبه به دلیل نا آرامی ها، آقای صالح دیدار خود را از ایالات متحده که قرار بود در اواخر ماه فوریه انجام شود، لغو کرده است.

تظاهرات علیه صالح از روز جمعه و در پی تجمع مردم یمن برای ابراز شادمانی از برکناری حسنی مبارک آغاز شد و تاکنون ادامه یافته است. رئیس جمهوری یمن نیز به مدت سی و دو سال – ازسال ۱۹۷۸ تاکنون- در این مقام باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG