لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

شورشیان حوثی با پیشنهاد بازگشایی فرودگاه صنعا مخالفت کردند


مارتین گریفیت، فرستاده سازمان ملل، با طرف‌های مذاکرات یمن دست می‌دهد.
مارتین گریفیت، فرستاده سازمان ملل، با طرف‌های مذاکرات یمن دست می‌دهد.

شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در جریان گفتگوهای آتش‌بس یمن پیشنهاد دولت قانونی یمن برای بازگشایی فرودگاه صنعا را رد کردند.

فرودگاه بین المللی صنعا که بر اثر بمباران‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به شدت صدمه دیده، از تقریباً چهار سال پیش در کنترل شورشیان حوثی است.

دولت قانونی یمن در مذاکرات آتش بس که در سوئد برگزار می‌شود، پیشنهاد بازگشایی فرودگاه صنعا به روی پروازهای داخلی را مطرح کرد، به شرط آنکه هواپیماها در فرودگاه عدن یا سیئون، تحت کنترل اماراتی ها و سعودی ها، بازرسی شوند.

هیئت نمایندگی حوثی روز شنبه ۱۷ آذر با این پیشنهاد مخالفت کرد.

در جنگ داخلی سه سال و نیمه یمن، بیش از ده هزار یمنی کشته و نزدیک به ۹ میلیون نفر در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند.

مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا نیز می گوید که به نظر می‌رسد که این مناقشه از هر نظر به روزهای آخر خود نزدیک می‌شود.

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا درباره مذاکرات گفت: «احساس می کنم که تمام طرف‌ها از لحاظ روحی و عملی خسته شده‌اند، و همه در پی یافتن راه حلی برای آن هستند. امیدوارم مذاکرات آتش بس به برقراری آرامشی منتهی شود که مردم رنجدیده یمن به شدت به آن نیاز دارند.»

یکی از مذاکره کنندگان حوثی نیز تایید کرده است که نیروهای ائتلاف با پیروزی کامل در بندر حدیده فاصله کمی داشتند. بندر حدیده، بزرگترین گذرگاه ورود امدادهای بشردوستانه بین المللی به یمن است.

عثمان موجلی، وزیر کشاورزی و آبیاری حوثی ها گفت: «چیزی نمانده بود که ائتلاف بندر حدیده را به تصرف کامل درآورد، اما به خواست جامعه بین الملل و برای جلوگیری از اخلال در امدادرسانی، عملیات نظامی در آن منطقه را متوقف کرده است.»

مذاکرات اخیر آتش بس یمن، از هفته گذشته به رهبری مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، و با شرکت نمایندگان دولت قانونی یمن و شورشیان حوثی، در سوئد آغاز شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG