لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

علی عبدالله صالح قدرت را به جانشینش واگذار کرد


علی عبدالله صالح قدرت را به جانشینش واگذار کرد
علی عبدالله صالح قدرت را به جانشینش واگذار کرد

علی عبدالله صالح پس از ۳۳ سال حاکمیت بر یمن، قدرت را رسما به جانشین خود عبد ربه منصورالهادی واگذار کرد. آقای منصور هادی گفت در کشور فقیر یمن پس از یک سال تنش های سیاسی با هدف برکناری صالح، اکنون با موقعیتی «دشوار و پیچیده» مواجه است.

عبد ربه منصور الهادی پس از انتخاباتی که هفته گذشته برگزار شد و او تنها کاندیدای آن بود، جانشین صالح شد. او در مراسم ادای سوگند در حالی که در کنار صالح ایستاده بود گفت: «ما در موقعیتی دشوار و پیچیده» هستیم. رئیس جمهوری جدید یمن سپس پرچم یمن را از علی عبدالله صالح گرفت.

خبرگزاری رویترز به نقل از آقای منصور هادی نوشت: «مردم یمن با حضور میلیونی خود در انتخابات پیامی روشنی را مبنی بر تمایلشان به امنیت و ثبات و تغییر رساندند. امروز با یک حاکمیت وداع می کنیم و حاکمیت جدیدی را آغاز می کنیم.»
طرح انتقال قدرت در یمن با پشتیبانی آمریکا بود و از سوی همسایگان ثروتمند یمن پشتیبانی می شد.

احزاب اپوزیسیون که نیمی از کرسی های دولت را در اختیار دارند در اعتراض به حضور صالح در مراسم سوگند، در آن شرکت نکردند. رهبران معترضان به این احزاب انتقاد کرده اند که خویشاوندان صالح را در مناصب مهم حفظ کرده و قانونی را امضا کرده اند که صالح و یارانش را مشمول مصونیت از محاکمه می کند.

عبد ربه منصور الهادی وعده داده که پس از دوران انتقالی، کنار بایستد. او گفته است: «امیدوارم در مدت دو سال، در جایگاه فعلی علی عبدالله صالح باشم و یک رئیس جمهوری جدید به جای من باشد.»

ماه ها ضعف در حاکمیت مرکزی منجر به تقویت شاخه منطقه ای القاعده در یمن شده است و موقعیت خود را در مناطق نفت خیز جنوبی یمن تحکیم کرده است.

یک بمب گذاری انتحاری در روز شنبه، که القاعده مسئولیت آن را بر عهده گرفته، تنها چند ساعت پس از سوگند الهادی در مقام ریاست جمهوری، دست کم ۲۶ تن را کشت.

علی عبدالله صالح، گفته است که به عنوان رئیس حزب متبوعش «کنگره مردم» در عرصه سیاسی باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG