لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

تعهد میلیارد ها دلار کمک به یمن


اعانه دهندگان بین المللی برای کمک به توانایی یمن در نبرد با ستیزه گران اسلامی و توسعه اقتصاد کشور، ۴ میلیارد دلار تعهد کرده اند.
وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید گروهی از کشورهای عرب و غربی و سازمان های بین المللی روز چهارشنبه در کنفرانس «دوستان یمن» در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، پرداخت ۴ میلیارد دلار به یمن را تعهد کردند.
عربستان سعودی بزرگترین تعهد کرد ۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار برای پشتیبانی از پروژه های عمرانی و کوشش های دولت یمن جهت بهبود امنیت در سراسر کشور بپردازد. وزیر امور خارجه عربستان مشخص نساخت که پول چگونه پرداخت خواهد شد.
مقامات یمن در کنفرانس اعانه دهندگان گفتند برای غلبه بر چالش های امنیتی و اقتصادی به دست کم ۸ میلیارد دلار در سال های آینده نیاز دارند.
وزیر امور خارجه بریتانیا در مقاله ای که روز چهارشنبه در روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن منتشر شد، نوشت میلیون ها یمنی با مرگ ناشی از گرسنگی روبرو هستند، نمی توانند شغل یا مکانی برای زندگی پیدا کنند، و سرنوشت آنها پیچیدگی هایی برای امنیت تمام منطقه دارد. او گفت اگر یمن نتواند به ثبات دست یابد، چه بسا که گرفتار جنگ داخلی شود.
یمن از سال گذشته با شورش اسلامگرایان روبرو بوده، که موجب شده بخشهای بزرگی از جنوب کشور به دست ستیزه گران بیافتد. مقامات امنیتی می گویند روز چهارشنبه در جدیدترین نبرد در استان آبیین در جنوب کشور دست کم ۶ سرباز و ۲۲ ستیزه گر کشته شدند.
دو روز پیش، یکی بمب گذار انتحاری خود را در تمرین رژه نظامی در صنعا منفجر کرد، و دهها سرباز را کشت. القاعده در شبه جزیره عربستان مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت و گفت اگر دولت به هجوم در جنوب ادامه دهد، به حملات بیشتری دست خواهد زد.
XS
SM
MD
LG