لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

گزارش: وزارت امور خارجه ایران توقیف یک کشتی حامل سلاح های ایرانی توسط مقامات یمن را تکذیب کرد


گزارش: وزارت امور خارجه ایران توقیف یک کشتی حامل سلاح های ایرانی توسط مقامات یمن را تکذیب کرد
گزارش: وزارت امور خارجه ایران توقیف یک کشتی حامل سلاح های ایرانی توسط مقامات یمن را تکذیب کرد

به گفته سخنگوی دولت یمن ایرانی ها تحت بازجوئی هستند و نتیجه تحقیقات در آینده اعلام می شود

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توقیف یک کشتی حامل سلاح های ایرانی توسط مقامات یمن را تکذیب کرده و این ادعاها را پوچ و بی اساس خوانده است.

به گزارش خبر گزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، یک مقام آگاه وزارت امور خارجه ایران گفته است فضا سازی ها در مورد این خبر با اغراض خاص و جهت دار انجام شده است.

احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران هم روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مورد ادعاهای مربوط به حمایت ایران از شیعیان یمنی، ضمن رد این ادعاها و تاکید بر اینکه ایران هیچگونه دخالتی در حوادث یمن نداشته، از آمادگی ایران برای میانجیگری بین شیعیان زیدی و دولت یمن خبر داده است.

آقای وحیدی خبر های منتشر شده در مورد توقیف یک کشتی حامل سلاح های ایرانی در دریای سرخ را هم رد کرده و گفته است اینگونه اطلاعات و اخبار نادرست و مشکوک است و در جهت ایجاد اختلاف میان کشور های منطقه منتشر می شود.
یک روز قبل از این هم شبکه تلویزیونی العالم، متعلق به جمهوری اسلامی این گزارشها را رد کرده بود. العالم به نقل از منابعی که نامشان را ذکر نکرد، این خبر ها را دروغ های رسانه ای خوانده بود.
اما روز چهارشنبه حسین اللوزی، و زیر اطلاعات و سخنگوی دولت یمن تائید کرد که یک کشتی حامل سلاح ضبط و ۵ ایرانی که در کشتی بوده اند در نزدیکی سواحل حجه در دریای سرخ بازداشت شده اند. به گفته سخنگوی دولت یمن ایرانی ها تحت بازجوئی هستند و نتیجه تحقیقات در آینده اعلام می شود.


یک مقام محلی در شمال غرب یمن، به خبرگزاری فرانسه گفته است تحقیقات اولیه حاکی از آن است که ۵ ایرانی کارشناس تسلیحات و آموزش نظامی هستند.

بر اساس همین گزارش ایرانیان بازداشت شده همچنین قصد داشتند ایرانیهای زخمی شده در در گیری های شورشیان زیدی با نیرو های دولت یمن را از منطقه خارج کنند. به گفته ارتش یمن در جنگ میان شورشیان شیعه و نیرو های دولتی حدود ۱۴۰ شورشی کشته شده اند.

شورشیان زیدی از سال ۲۰۰۴ علیه آنچه که سرکوب و تبعیض دولت یمن می دانند با نیروهای دولتی در جنگ بوده اند. دولت یمن جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از شورشیان زیدی ، که به الحوثی ها هم معروف اند، متهم می کند.

در چنین شرایطی احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی از آمادگی ایران برای ارائه راهکار حل منازعه زیدی ها و دولت یمن سخن می گوید و می افزاید که راه حل نظامی این واقعه را علاج نمی کند.

XS
SM
MD
LG