لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۴

ایران و یمن ترور دیپلمات ایرانی را محکوم کردند


پیش از کشته شدن دیپلمات ایرانی در صنعا در روز شنبه، تابستان گذشته نیز یک دیپلمات ایرانی دیگر در یمن ربوده و به گروگان گرفته شد.

در یمن، مردان مسلح یک دیپلمات ایرانی را در تیراندازی عبوری در صنعا کشته اند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقام های امنیتی و منابع پزشکی این حمله روز شنبه و زمانی که ابوالقاسم اسدی، وابسته بازرگانی سفارت، از خانه سفیر در جنوب شرقی پایتخت خارج می شد روی داد.

تلویزیون ایران اسدی را «شهید» توصیف کرد، و گفت او به هنگام رانندگی هدف قرار گرفت و چهار گلوله به سینه و شکمش اصابت کرد.

یک مقام امنیتی یمن گفت مهاجمان سه گلوله به سینه و شانه اسدی شلیک کردند. او پس از انتقال به بیمارستان در گذشت.

به گفته این مقام امنیتی، تحقیقات اولیه نشان می دهد که مردان مسلح نخست سعی کردند اسدی را با متوقف کردن اتومبیلش بربایند. درپی مقاومت او به او تیراندازی کردند و گریختند.

درپی کشته شدن دیپلمات ایرانی در صنعا محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در تماسی تلفنی با ابوبکر عبدالله القربی، وزیرخارجه یمن، ضمن محکوم کردن این اقدام خواستار رسیدگی و تحقیق درمورد عاملان این ترور و تامین امنیت دیپلمات های ایرانی در یمن شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر خارجه یمن در این مذاکره تلفنی، با تاکید بر اهمیت روابط ایران و یمن، گفت برای تامین امنیت سفارت و دیپلمات های ایرانی همه تدبیرهای لازم به کار بسته خواهد شد.

به گزارش ایرنا، القربی به خبرنگاران گفت:« این حمله تروریستی روابط ایران و یمن را نشانه گرفته است».

وزارت خارجه ایران درعین حال با احضار کاردار یمن در تهران اعتراض شدید دولت ایران را به مقام های آن کشور اعلام کرد.
مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت جمهوری اسلامی با مسئولان یمنی در باره این حمله تحقیق خواهد کرد.

پیش از ترور اسدی، یک دیپلمات دیگر ایرانی نیز در ماه اوت گذشته دریمن ربوده شد که هم اکنون در اسارت به سر می برد.نوراحمد نیکبخت، وابسته اداری سفارت ایران در صنعا روز ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۳ توسط گروهی از افراد مسلح ربوده شد.

پس از آن که وزارت خارجه یمن د ر۱۴ اوت گذشته اعلام کرد که هیچ سرنخی از ربایندگان به دست نیاورده است، وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اواخر همان ماه هیئتی را برای تحقیق در باره ربوده شدن نیکبخت به صنعا اعزام کرد.


روابط عادی ایران و یمن در سال های اخیر در پی حمایت ایران از شورشیان شیعی مسلح مخالف دولت یمن به تیرگی گرائید. مقام های یمن بارها ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور و دادن پول و سلاح به شورشیان حوثی یمن که پیرو شیعه زیدیه هستند، متهم کرده اند. در آذر ماه سال ۱۳۹۱ روابط دو کشور با توقیف یک کشتی حامل سلاح های پیش رفته چینی در سواحل یمن به اوج تیرگی رسید. یمن ایران را متهم به ارسال اسلحه برای شورشیان شیعی کرد. ایران این اتهام را رد کرد. اما نیروهای آمریکایی که از آغاز حرکات این کشتی را زیر نظر داشتند از بارگیری آن در پایگاهی نظامی در تنب کوچک خبر داده بودند. سازمان ملل به درخواست یمن هیئتی برای تحقیق در این باره به یمن اعزام کرد.

به گزارش اسوشیتدپرس مقام های مطلع، نیروهای وابسته به القاعده را در پس این دو واقعه می دانند.
مذاکرات برای رهایی گروگان ایرانی تاکنون به جایی نرسیده است.

دیپلمات های ایرانی در نقاط دیگر خاورمیانه نیز هدف حمله قرار گرفته اند. در ماه نوامبر، بمب اندازان انتحاری سفارت ایران در بیروت را هدف گرفتند و دستکم ۲۳ تن را کشتند.
XS
SM
MD
LG