لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

وزیر خارجه یمن: نیازی به دومین نشست صلح نیست


وزیر امور خارجه دولت در تبعید یمن روز جمعه گفت نیازی به برگزاری نشست صلح دیگری نیست. در همین حال، هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان نیز به حملات خود علیه مواضع حوثی ها ادامه دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ریاض یاسین عبداله گفت در پی شکست نخستین کنفرانس صلح در ژنو که هفته گذشته برگزار شد، دولت یمن تمایلی به برگزاری کنفرانس دیگری ندارد، و به جای آن با تمام طرف ها برای اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد کار خواهد کرد.

این قطعنامه از شیعیان حوثی می خواهد از مناطقی که تصرف کرده اند خارج شوند، تسلیحاتی که ضبط کرده اند را باز گردانند و همینطور به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری اجازه دهند به کشور باز گردد. حوثی ها این درخواست ها را رد کرده اند.

سه ماه پس از آن که ائتلاف به رهبری عربستان حملات هوایی خود را در حمایت از هادی که به ریاض گریخته است را آغاز کرد، حوثی ها و نیروهای وفادار به علی عبداله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن همچنان دست برتر را دارند.

روز پنجشنبه، شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، مناطقی در نزدیکی مرزهای مشترک با عربستان سعودی را هدف آتش توپخانه قرار دادند، که در اثر آن سه سرباز سعودی، و یک سرباز امارات متحده عربی عضو ائتلاف، کشته شدند.

هواپیماهای ائتلاف، روز جمعه، پایگاه های شبه نظامیان حوثی در نقاط مختلف یمن را هدف حمله قرار دادند؛ از جمله در استان جوف در مرز عربستان، صنعا پایتخت، و همینطور در سعده، مرأب، شبوا، بیدا و عدن.

در این میان، یک سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه گفت فرستاده ویژه سازمان ملل متحد قرار است در روزهای آینده به کویت و عربستان سعودی برود و درباره پیشنهادی برای رسیدن به توافق مقدماتی با حوثی ها با مقامات دو کشور بحث کند.

سازمان ملل متحد تخمین زده است که بیش از ۲۱ میلیون نفر، ۸۰ درصد جمعیت یمن، به کمک های فوری نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG