لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

رهبر حوثی ها از تسلط گروهش بر ارکان قدرت دفاع کرد


کشورهای عرب اقدام حوثی‌های يمن را «کودتا» می‌خوانند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

عبدالمالک الحوثی، رهبر حوثی های یمن خطاب به هوادارانش گفت کشورش به آشوب و هرج و مرج دچار شده بود و تسلط حوثی ها بر ارکان دولت باعث ثبات و آرامش می شود. او این سخنان را روز شنبه گفت.

حوثی ها پارلمان یمن را منحل کردند و یک کمیته برای اداره کشور تعیین کرده اند. آنها همچنین قصد دارند یک شورای موقت ریاست جمهوری تشکیل دهند. کشورهای عرب خلیج فارس روز شنبه اقدام حوثی ها را «کودتا» خواندند و آن را محکوم کردند.

حامیان عبدالمالک الحوثی روز شنبه در بزرگترین استادیوم صنعا جمع شده بودند. رهبر حوثی ها گفت: «این اقدامی تاریخی، مهم و لازم است که برای پر کردن خلاء سیاسی انجام شده است؛ خلائی که برای لطمه زدن به مردم یمن بوجود آمده بود.»

هزاران نفر از مخالفان تسلط حوثی ها روز شنبه در چند شهر یمن تظاهرات کردند. نیروهای حوثی سعی کردند مخالفان را پراکنده کنند.

رهبر حوثی ها معقتد است که تسلط گروهش بر صنعا از بروز خطرات بدتری جلوگیری کرده است.

روز شنبه حوثی ها سرپرست های وزارتخانه های دفاع و کشور را نیز تعیین کردند. عبدالمالک الحوثی گفته است شیاطین می خواستند با بهره گیری از خلاء قدرت در کشور، روند سیاسی را مختل کرده و یمن را بصورت پایگاهی برای تهدید کشورهای منطقه در آورند.
او گفت: «اگر القاعده کنترل این کشور را بدست گیرد، علیه برادران مان در عربستان سعودی و کشورهای خلیج [فارس] توطئه خواهد کرد؛ اقدامی که خطرناک است و همه را تهدید می کند.»

حوثی های یمن که اواخر هفته گذشته پارلمان این کشور را نیز منحل کرده بودند، می گویند، قصد دارند به جای آن مجلسی با ۵۵۱ نماینده بر پا کنند؛ مجلسی که شورای پنج نفره ریاست جمهوری یمن را انتخاب خواهد کرد که به مدت دو سال فعال خواهد بود.

در همین حال، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت از هنگام تسلط حوثی ها بر ارکان دولتی در یمن، اوضاع این کشور «مداوم وخیم تر می شود.» دبیرکل سازمان ملل که یکشنبه از ریاض دیدن می کرد، گفت اقدامات حوثی ها، «مشروعیت حکومت یمن» را از بین برده است.

XS
SM
MD
LG