لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

حوثی‌ها ده روزنامه‌نگار را محاکمه می‌کنند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گروه انصارالله یمن (حوثی‌های تحت حمایت ایران) پرونده ده روزنامه‌نگار را که از تابستان سال ۲۰۱۵ ربوده شده‌اند، به دادگاه مخصوص رسیدگی به اقدام‌های تروریستی ارسال کرده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گزارش کرده است که این روزنامه‌نگاران در طول دورانچهار سال بازداشت خود «تحت شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته و از مراقبت بهداشتی، ملاقات با خانواده و سایر نیازهای اساسی محروم» شده‌اند.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران و سندیکای روزنامه نگاران یمن در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و مارتین گریفیت، فرستادۀ ویژه سازمان ملل به یمن از آن‌ها خواستند «زندانی کردن روزنامه‌نگاران در یمن و استفاده از آن‌ها به عنوان ابزار چانه‌زنی» را محکوم کنند.

حوثی‌ها پیشتر هم متهم به شکنجه روزنامه‌نگاران شده بودند.

جنگ داخلی یمن از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و پس از فتح صنعا به‌ دست حوثی‌های مورد حمایت ایران، ائتلاف عربی به‌ رهبری عربستان سعودی هم به طور مستقیم وارد این جنگ شد. سازمان ملل متحد این جنگ را بدترین بحران انسانی حال حاضر خوانده است.

طی سال‌های اخیر، در نتیجه جنگ یمن هزاران نفر، از جمله شهروندان غیرنظامی، کشته و میلیون‌ها نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی و قحطی قرار دارند.

از سال ۲۰۱۱ تاکنون ۳۶ روزنامه‌نگار در این کشور کشته شده‌اند. همچنین از زمان آغاز درگیری‌ها، ۵۳ تن از کارکنان رسانه‌ها ربوده یا بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG