لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

رئیس جمهوری یمن مستقر در عربستان: ایران در یمن در پی ایجاد امپراتوری است


آقای هادی بعد حمله حوثی ها در سال ۲۰۱۴، در عربستان سعودی مستقر است.
آقای هادی بعد حمله حوثی ها در سال ۲۰۱۴، در عربستان سعودی مستقر است.

«گلف نیوز» در گزارشی نوشت: عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن ابران را متهم کرده است که به دنبال برپایی یک امپراتوری است و می خواهد کشورش بخشی از آن باشد.

آقای هادی شنبه شب در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «ما این را پذیرفته ایم که نگذاریم مردم یمن بر مبنای طرح و نقشه تهران برای ایجاد یک امپراتوری ایرانی هدایت شوند.»

یمن از زمان اعتراض مردمی در سال ۲۰۱۱ دستخوش بحران رهبری است. بعد از برکناری علی عبدالله صالح، عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن شد اما حوثی ها دولت به طور بین المللی به رسمیت شناخته شده یمن را در سال ۲۰۱۴ سرنگون کردند و او در عربستان سعودی مستقر شد.

بعد از آن بود که عربستان یک ائتلاف نظامی از کشورهای عرب را برای مبارزه با حوثی ها در یمن رهبری کرد. جمهوری اسلامی ایران حامی سرسخت شبه نظامیان حوثی در یمن است.

ایالات متحده بارها ایران را متهم کرده که با حمایت از گروه های تروریستی و شورشیان یمن، در بی ثبات سازی در خاورمیانه نقش دارد.

عبدربه منصور هادی در سخنرانی اخیر خود افزود: «افرادی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله لبنان در یمن در بازداشت هستند.»

هادی گفت بازداشت شدگان در بازجویی ها اعتراف کرده اند که بخشی از امپراتوری ایران هستند.

تلویزیون دولتی عربستان یکشنبه گزارش داد، نیروهای دولت یمن با پشتیبانی قدرت هوایی و توپخانه نیروهای ائتلاف به حملاتی علیه حوثی ها در سنگرگاه شان در صعده در نزدیکی مرز عربستان دست زدند.

این حملات به محله باقم در شمال شهر صعده باعث تخریب انبارهای تسلیحاتی شبه نظامیان شده است.

بنا بر گزارش های تلویزیونی، باقم به زودی در اختیار نیروی ارتش یمن قرار می گیرد. نیروهای دولتی در هفته های گذشته در صعده به پیشروی هایی دست یافته اند. این منطقه سکوی پرتابی برای موشک های حوثی ها علیه عربستان سعودی بوده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG