لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

استراتژی جدید یمن


استراتژی جدید یمن
استراتژی جدید یمن

ایالات متحده آمریکا تهدید روبه گسترشی را که از یمن ناشی می شود تشخیص می دهد و سطوح کمک های امنیتی و توسعه به کشور را بالا برده است.

جفری فلتمن، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاور میانه گفت این رویکرد، سیاست گسترده تر آمریکا در یمن است که نه فقط می خواهد به امنیت و نگرانی های مقابله با تروریسم توجه کند، بلکه به چالش های عمیق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می پردازد که به القاعده و گروه های وابسته به آن کمک کمک می کنند عملیات خود را گسترش دهند و شکوفا شوند.

حضور تند روهای مرتبط با القاعده تهدیدی وخیم برای امنیت و ثبات دولت یمن است. این تروریست ها در پنج سال گذشته، بارها به یمنی ها، آمریکایی ها و شهروندان کشورهای دیگر حمله کرده اند.

دولت یمن بر فشار برالقاعده افزوده است و به حملات هوایی و عملیات زمینی علیه هدف های مهم آن دست می زند. آمریکا از یمن بدلیل این عملیات موفقیت آمیز تقدیر می کند و خود را به ادامه حمایت از کوشش های ضد تروریستی آن کشور پای بند می داند.

وزارتخانه های امور خارجه و دفاع آمریکا امکانات آموزشی برای واحدهای ضد تروریستی اصلی یمن فراهم آورند و به آنها کمک می کنند.

آمریکا از طریق برنامه کمک ضد تروریسم امنیتی و دیپلماتیک، نیروهای امنیتی در وزارت کشور یمن را آموزش می دهد. گارد ساحلی و واحد ضد تروریسم نیروهای امنیتی مرکزی از آن جمله هستند.

یمن همچنین با تهدید هایی از ناحیه شورش هوتی درشمال کشورو جنبش اعتراضی درجنوب که روز بروز تندروتر می شود روبرو است.

ادامه جنگ در شمال علیه شورشیان هوتی پیامدهای انسانی ناگواری ببار آورده است. هزاران نفر کشته و بیش از دویست هزار نفر آواره شده اند و در شرایطی دهشتناک بسر می برند.

آمریکا همچنان خواهان آتش بس است و دو طرف را به بازگشت به روند مذاکره تشویق می کند. دفتر غذا برای صلح، در آژانس آمریکایی توسعه بین المللی ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای تامین تدارکات فوری غذایی کمک کرده است.

فلتمن، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «هدف نهایی و فراگیر کمک توسعه و امنیتی آمریکا به یمن این است که ثبات و امنیت در کشور، با افزایش توانایی دولت برای مقابله با چالش های اجتماعی و اقتصادی تقویت شود».

XS
SM
MD
LG